Z takich danych wróży Niedzielski. „Wiarygodność prognoz na jesień nie jest duża”

Adam Niedzielski Źródło: PAP, NCzas, collage
Adam Niedzielski - MEM Źródło: PAP, NCzas, collage
REKLAMA

„Minister pandemii” Adam Niedzielski w czwartek w rozmowie z PAP.pl przyznał, że dotyczące jesieni prognozy ośrodków, które pracują dla jego resortu, są mało wiarygodne. 

W rozmowie z PAP Niedzielski mówił o „zwyżce zachorowań”, która jednak nie powinna przerodzić się w falę. Odnosząc się do jesieni zaznaczył natomiast, że możemy spodziewać się kolejnego zwiększenia liczby zachorowań.

REKLAMA

– Pojawiają się mutacje, one fachowo nazywane są BA.4 i BA.5, które uciekają tej immunizacji, to znaczy, że są dalszymi krewnymi omikronu i szczepienia mniej chronią przed samym zakażeniem – zapowiedział.

„Minister pandemii” podkreślił, że zarówno kolejne mutacje wariantu omikron, jak i sam omikron, „nie wywołują takiej presji na system opieki zdrowotnej, bo po prostu nie ma tylu hospitalizacji”.

Niedzielski nie odpuszcza. Zapowiada „300 tys. immunizacji” dziennie

Przebiegi choroby są stosunkowo lekkie, a czasami wręcz niezauważalne powiedział. Dlatego, według niego jesień ma być obarczona „ryzykiem zakażeń, lekkich zachorowań, a nie dynamicznego wzrostu hospitalizacji”.

Niedzielski dodał, że na rzecz pandemicznego MZ pracują ośrodki prognostyczne i zespoły naukowców modelujące zjawisko epidemii, które same zastrzegają, że prognozy na jesień obarczone są „ogromnym ryzykiem”. Oznacza to, że „wiarygodność prognoz na jesień nie jest duża„.

Minister powiedział, że najlepiej sprawdza się prognozowanie krótkoterminowe, obejmujące okres nieprzekraczający miesiąca.

W środę Ministerstwo Zdrowia w cotygodniowym zestawieniu poinformowało, że od 23 do 29 czerwca badania potwierdziły 2422 zakażenia, w tym 274 ponowne. Na COVID-19 zmarło 4 chorych, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 16 osób.

W raporcie sprzed tygodnia pandemiczny resort zdrowia informował o 1341 zakażeniach, w tym 153 ponownych. Wtedy też Ministerstwo Zdrowia podało, że na COVID-19 zmarło 5 chorych, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 17 osób.
Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 014 404 przypadki. Zmarły 116 424 osoby z COVID-19.

Cały wywiad z „ministrem pandemii” Adamem Niedzielskim można obejrzeć TUTAJ.

REKLAMA