Zniszczono „pomnik iluminatów”. Śledczy szukają sprawców [FOTO/VIDEO]

Zniszczono
Zniszczono "pomnik iluminatów" / Foto: screen YouTube/WYFF News 4
REKLAMA

Śledczy z różnych amerykańskich agencji zgromadzili się w środę 160 kilometrów na wschód od Atlanty, szukając wyjaśnienia dla eksplozji, która mocno uszkodziła Georgia Guidestones, owiany tajemnicą granitowy pomnik, który nazywany jest przez miejscowych „amerykańskim Stonehenge” lub „pomnikiem iluminatów” – poinformowała agencja Reuters.

Duża część struktury została zniszczona przed świtem w środę, kiedy „nieznane osoby zdetonowały ładunek wybuchowy”, poinformowało na Twitterze Biuro Śledcze stanu Georgia (GBI).

REKLAMA

Konstrukcja składająca z grupy szarych monolitów została wzniesiona w 1980 roku w środku dużego pola w pobliżu miasta Elberton w stanie Georgia.

GBI podało, że biuro szeryfa w Elbert County, które wraz z innymi agencjami bada incydent, odkryło uszkodzenia, gdy oficerowie zareagowali na wybuch. Nie podano dodatkowych szczegółów i nie jest jasne, czy władze same zaobserwowały eksplozję, czy też była ona widziana lub słyszana przez innych i zgłoszona policji. Do wybuchu miało dojść około 4 nad ranem.

Nagrania z powietrza zamieszczone w internecie przez WHNS-TV z Południowej Karoliny pokazują jeden z pięciu elementów struktury, który rozpadł się w wyniku wybuchu, a pokruszone fragmenty leżą rozrzucone na ziemi. Duża liczba śledczych i ich pojazdów była widoczna na miejscu zdarzenia, które znajduje się 160 kilometrów na wschód od Atlanty.

Tajemnice Guidestones

Zanim został zdewastowany, wysoki na 5,8 metrów pomnik składał się z jednej pionowej płyty w centrum czterech większych tablic ustawionych wokół niej, z dużym prostokątnym kamieniem spoczywającym na szczycie pozostałych.

Stanowy portal turystyczny ExploreGeorgia.org podaje, że Guidestones funkcjonują jako kalendarz astronomiczny i ustawione są tak, by światło słoneczne wpadało przez wąski otwór w konstrukcji codziennie w południe i oświetlało datę na grawerunku. Ale to tylko część prawdy.

Na kamieniach znajdowały się inskrypcje w ośmiu językach współczesnych: angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, chińskim, arabskim, hebrajskim, hindi i suahili oraz czterech starożytnych: babilońskim piśmie klinowym, starożytnej grece, sanskrycie i w egipskich hieroglifach. Wyryto tam 10 „wskazówek” dla ludzkości.

Przesłanie tam zawarte wzywa całą ludzkość m.in. do depopulacji i odnoszą się do rządu światowego.


  1. Utrzymujcie populację poniżej 500 mln w trwałej równowadze z przyrodą.
  2. Zarządzajcie mądrze reprodukcją — wzmacniając sprawność i zróżnicowanie.
  3. Zjednoczcie ludzkość nowym, żywym językiem.
  4. Obchodźcie się ze swą pasją, wiarą, tradycją i całością rzeczy ze spokojem rozumu.
  5. Chrońcie ludzi i narody uczciwymi prawami i sprawiedliwymi sądami.
  6. Pozwólcie rządzić się każdemu narodowi rozwiązując zewnętrzne kłótnie w sądzie międzynarodowym.
  7. Unikajcie niepotrzebnych praw i bezużytecznych urzędników.
  8. Równoważcie prawa jednostki z obowiązkami wobec społeczeństwa.
  9. Ceńcie prawdę, piękno, miłość, poszukiwanie harmonii z Nieskończonością.
  10. Nie bądźcie rakiem na Ziemi — pozostawcie miejsce dla natury, pozostawcie miejsce dla natury.

Oficjalne podania mówią, że pochodzenie pomnika jest owiane tajemnicą, ale artykuł magazynu Wired z 2009 roku informował, że Guidestones były pomysłem człowieka, który użył pseudonimu Robert C. Christian, aby zlecić lokalnej firmie wykańczającej granit wyprodukowanie pomnika w imieniu „małej grupy lojalnych Amerykanów”. Budowla miała być „odporna na katastrofy”.

Według niektórych przekazów, Elberton Granite chciało zniechęcić Christiana do stworzenia tej konstrukcji, a pomysłodawcę firma uznała za „szaleńca”. Ten jednak zgodził się na ogromne koszty przedstawione w wycenie. Jak mówił, obiekt ten był planowany już od 20 lat. „Mała grupa lokalnych Amerykanów” chciała zaś zachować anonimowość.

Stowarzyszenie Elberton Granite Association, które dba o atrakcję i finansuje konserwację kamieni, określiło koszt ich wymiany na setki tysięcy dolarów, podała lokalna stacja telewizyjna WHNS.

REKLAMA