Kolejny wątpliwy wyrok ETPC. Grecja ma zapłacić 300 tys. euro nielegalnym migrantom, których… uratowała

Trybunał Praw Człowieka
Siedziba ETPC w Strasburgu. Gotowi do wystrzelenia kosmos. / Zdjęcie: Wikipedia
REKLAMA

Chodzi o sprawę zatonięcia łodzi z migrantami w 2014 r. Grecja została uznana za winną i skazana na wypłatę odszkodowań dla migrantów, którzy katastrofę przeżyli, oraz dla rodzin jej ofiar. Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka władze greckie „nie przeprowadziły dokładnego i skutecznego śledztwa w celu wyjaśnienia okoliczności zatonięcia”.

Grecja została w związku z tym skazana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) za katastrofę z 2014 roku na Morzu Egejskim. W łodzi przewożącej około trzydziestu migrantów, jedenastu straciło życie.

REKLAMA

Według Trybunału ze Strasburga, władze greckie nie zrobiły wszystkiego, czego można było od nich racjonalnie oczekiwać, aby zapewnić skarżącym i ich krewnym poziom ochrony wymagany na mocy art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, które chronią „prawo do życia”.

Powodem była panika pasażerów

Tragedia miała miejsce 20 stycznia 2014 roku. Kuter rybacki z 27 migrantami wywrócił się w pobliżu wyspy Pharmakonisi, w pobliżu zachodniego wybrzeża Turcji. Według skarżących „statek sgreckiej traży przybrzeżnej płynął z bardzo dużą prędkością, aby odepchnąć uchodźców w kierunku tureckiego wybrzeża, co miało spowodować wywrócenie się łodzi”.

Ateny twierdzą, że łódź została odholowana na wyspę Pharmakonisi w celu ratowania uchodźców, a jej wywrócenie nastąpiło z powodu paniki pasażerów i ich nagłych ruchów. ETPC uznał, że tego ustalić się nie da, ale winą obciążył Greków za „brak dokładnego i skutecznego śledztwa”.

Poddani nieuzasadnionej rewizji?

Sędziowie zarzucili też, że grecka straż przybrzeżna nie rozważyła zwrócenia się o dodatkową pomoc. Oprócz naruszenia Artykułu 2, Trybunał stwierdził naruszenie Artykułu 13 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania), bowiem dwunastu ocalałych, a później skarżących Grecję, po sprowadzeniu na ląd, zostało „poddanych nieuzasadnionej rewizji”. ETPC przyznał łącznie 330 000 euro dla 16 skarżących.

Decyzja ma też znaczenie dla innych krajów, które będą usiłowały się bronić przed zalewem migrantami. ETPC pośrednio skrytykował bowiem także taktykę „odpychania” nielegalnych imigrantów, czyli tzw. pushbacks.

REKLAMA