Słabnie pomoc Zachodu dla Ukrainy. „Tylko Polska wywiązuje się ze swoich deklaracji”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Foto: president.gov.ua
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Foto: president.gov.ua
REKLAMA

Kiel Institute alarmuje, że słabnie pomoc Zachodu dla Ukrainy, a deklarowane wsparcie nie pokrywa się z rzeczywistym. Nie dotyczy to jednak Polski, która wciąż znajduje się w czołówce państw pomagających i zamyka pierwszą piątkę zestawienia.

Kiel Institute mierzy wsparcie dla Ukrainy za pomocą programu monitorującego Ukraine Support Tracker. Think tank gromadzi dane od 24 stycznia do 1 lipca i co miesiąc dokonuje aktualizacji.

REKLAMA

Dane nie są optymistyczne dla naszych wschodnich sąsiadów. Tylko w ciągu miesiąca pomoc dla Ukrainy spadła aż sześciokrotnie.

Zadeklarowana pomoc na czerwiec to nieco ponad 2 miliardy euro, z czego 1,5 miliarda to oferta dostarczenia uzbrojenia z Wielkiej Brytanii.

Warto wspomnieć, że jeszcze w maju państwa i instytucje Unii Europejskiej zaoferowały Ukrainie pomoc o wartości ponad 11,6 mld euro.

„Tempo kolejnych zobowiązań wobec Ukrainy zwalnia. W okresie objętym najnowszą wersją Ukraine Support Tracker (od 8 czerwca do 1 lipca) dodano tylko kilka nowych zobowiązań i były one mniej znaczące. (…) Obecnie odnotowujemy łączne zobowiązania w wysokości 80,7 mld euro. Liczba ta wzrosła tylko o około trzy procent od ostatniej aktualizacji” – konstatuje Kiel Institute.

Pierwsza piątka najbardziej pomagających Ukrainie podmiotów przedstawia się następująco:

  1. Stany Zjednoczone – 42,61 miliarda euro
  2. Unia Europejska – 15,74 miliarda euro
  3. Wielka Brytania – 6,22 miliarda Euro
  4. Republika Federalna Niemiec – 3,34 miliarda euro
  5. Rzeczpospolita Polska – 2,86 miliarda euro

Choć deklarowana wartość wsparcia dla broniącej się przed rosyjskim najeźdźcą Ukrainy to 80 miliardów euro, to w rzeczywistości państwa i instytucje nie są aż tak hojne.

„Uderzająca jest duża luka między zadeklarowanym, a dostarczonym wsparciem. Zarówno dostawy wojskowe, jak i pomoc finansowa wciąż są mniejsze w porównaniu do tego, czego Ukraina potrzebuje i wobec tego, co obiecano temu krajowi” – informuje Kiel Institute.

Widać to choćby na przykładzie dostarczanego uzbrojenia, które według deklaracji miało wynosić 13,7 miliarda euro, a w rzeczywistości jego wartość opiewa na 8,5 miliarda.

W tej kwestii tylko Polska wywiązuje się ze swoich deklaracji i zajmuje drugie miejsce w zestawieniu. Pierwsze miejsce zajmują USA (zadeklarowały 6 miliardów, a przekazały uzbrojenie warte 2,44 miliarda, czyli wciąż najwięcej). Polacy zadeklarowali 1,8 miliarda i przekazali Ukrainie uzbrojenie warto dokładnie tyle.

Ks. Isakowicz-Zaleski nie wierzy prezydentowi Dudzie

REKLAMA