Wołyń i podejście polskich władz. Zychowicz OSTRO: Nie musimy naginać własnej historii, żeby zrobić im przyjemność

Piotr Zychowicz.
Piotr Zychowicz. Foto: PAP
REKLAMA

Mateusz Morawiecki próbuje zniekształcać historię i co najmniej kontrowersyjnie wypowiada się o brutalnych mordach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Słowa premiera w ostry sposób komentuje historyk Piotr Zychowicz.

Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa premier Morawiecki stwierdził, że za mordy Ukraińców na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej odpowiadają… Niemcy.

REKLAMA

To – raczej nieudolna – próba naginania historii na potrzeby bieżącej polityki. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ludobójstwa na Polakach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) – zbrojne ramię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Historyk Piotr Zychowicz wskazuje, że dzisiejsza sytuacja polityczna i wspieranie Ukrainy przez Polskę nie może prowadzić do zakłamywania historii.

Dziś Ukraina jest naszym sojusznikiem i należy ją wspierać. Ale wystarczy jak będziemy Ukraińcom przesyłali amunicję. Nie musimy naginać własnej historii, żeby zrobić im przyjemność – mówi w rozmowie z portalem dorzeczy.pl Zychowicz.

Historyk odniósł się także do szokujących słów prezydenta Andrzeja Dudy, który w rozmowie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim stwierdził, że trzeba „miarkować słowa”.

Każde słowo za dużo wypowiedziane […] nie służy ani nam, ani nie służy drugiej stronie – mówił Duda.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szokujące słowa prezydenta Dudy do ks. Isakowicza-Zaleskiego. Wyciekło nagranie [VIDEO]

Zychowicz nie zgadza się z narracją stosowaną przez Dudę.

Nie rozumiem tego podejścia. Co ma piernik do wiatraka? Polityka to dziedzina dynamiczna. W trakcie II wojny światowej Polacy i Ukraińcy znajdowali się w konflikcie. Mieliśmy bowiem sprzeczne interesy. Obecnie znajdujemy się w sojuszu, bo nasze interesy są zbieżne. Polsce zależy na tym, żeby Rosja połamała sobie zęby na Ukrainie, dlatego jej pomagamy. Ale czy z tego powodu mamy cenzurować naszą własną przeszłość? Nie mówić o tragedii Wołynia? Absurd. Było jak było. I tego nie zmienimy. Musimy więc mówić prawdę, bo tego wymaga szacunek dla ofiar – podsumowuje Zychowicz.

Szokujące słowa prezydenta Dudy do ks. Isakowicza-Zaleskiego. Wyciekło nagranie [VIDEO]

REKLAMA