Sejm. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Sejm. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tę niedzielę, PiS – Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na największe poparcie; do Sejmu weszłoby sześć ugrupowań – wynika z sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.

Na Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczoną Prawicę chce głosować 37,1 procent badanych, co oznacza spadek poparcia o 0,9 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniej fali badań Estymatora dla DoRzeczy.pl.

REKLAMA

Na Koalicję Obywatelską wskazało 26,6 procent respondentów. To wynik o 0,3 punktu procentowego gorszy niż poprzednio.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Podium zamyka Lewica, która cieszy się poparciem 11,2 procent badanych. Poparcie dla tej formacji spadło o 0,6 punktu procentowego.

Do Sejmu weszłyby jeszcze trzy ugrupowania. Tuż za podium znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce głosować 9,7 procent badanych. Oznacza to wzrost poparcia o 1,3 punktu procentowego.

Na kolejnym miejscu znajduje się Konfederacja, która zyskuje 1,1 punktu procentowego i obecnie cieszy się poparciem na poziomie 7 procent.

Próg wyborczy przekroczyłoby także PSL-Koalicja Polska z poparciem 6,6 procent respondentów, co oznacza spadek poparcia o 0,3 punktu procentowego.

Poza parlamentem znalazłoby się Kukiz’15, na które chce głosować 1,6 procent badanych, co oznacza spadek poparcia o 0,2 punktu procentowego. 0,2 procent respondentów wskazało inną partię.

Według Estymatora, w przeliczeniu na miejsca w Sejmie, PiS/Zjednoczona Prawica mogłyby liczyć na 205 mandatów, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) na 135, Lewica na 43, Polska 2050 na 38, a Konfederacji i PSL przypadłoby po 19 miejsc.

I jak w tym kraju ma być dobrze? Polacy powiedzieli, co według nich rząd powinien zrobić przy wzroście zakażeń [SONDAŻ]

Badanie przeprowadzono w dniach 15-16 lipca 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1039 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Jak zaznacza Estymator, w prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu oddadzą głos.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

REKLAMA