Erupcja awantur o „pandemię”, namordniki i szprycę. 20 proc. osób straciło przyjaciół po kłótniach

Kłótnie o
Kłótnie o "pandemię" zniszczyły wiele przyjaźni. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Aż 20 proc. Niemców straciło przyjaciół przez różnicę zdań w kwestii pandemii koronawirusa, szczepień i noszenia maseczek – wynika z sondażu opublikowanego w czwartek przez instytut badań opinii YouGov i Instytut Sinus. Przyjaźnie są też osłabiane przez odmienne poglądy na politykę, w szczególności na wojnę na Ukrainie.

„Z jednej strony były osoby ostrożne, które przestrzegały zasad bezpieczeństwa, nosiły maseczki i szczepiły się. Z drugiej byli sceptycy, krytykujący wiele informacji dotyczących pandemii. Ankieta wykazała, że różnice zdań kosztowały wielu utratę przyjaźni” – podsumowuje wyniki badania portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

REKLAMA

Wielu bliskim znajomościom nie przeszkadza w takim stopniu różnica w poglądach politycznych. Prawie dwie trzecie ankietowanych przyznało, że przyjaźnią się z osobami o odmiennych przekonaniach w tej sferze. Osób o odmiennych poglądach politycznych nie zalicza do swojego kręgu znajomych 35 proc. respondentów.

Kwestie polityczne prowadzą jednak do osłabienia relacji z przyjaciółmi – 27 proc. (z ponad 2 tys.) respondentów przyznało, że trudno im utrzymywać przyjaźnie z ludźmi, którzy mają odmienne zdanie na temat wojny na Ukrainie. Z kolei 56 proc. uznało, że nie stanowi to dla nich problemu.

Bożena Dykiel zaskoczyła swoją wypowiedzią podczas programu TVN. Porównała COVID-19 z grypą [AKTUALIZACJA]

REKLAMA