Projekt globalnego „traktatu antypandemicznego”. „Centralna rola WHO”

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Foto: PAP
Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Foto: PAP
REKLAMA

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris opisuje na swojej stronie „dalsze kroki WHO w kierunku zdefiniowania >>traktatu antypandemicznego<<„. Opublikowano także roboczą wersję traktatu.

Ordo Iuris informuje na swojej stronie, że Międzyrządowy Organ Negocjacyjny (INB) zakończył właśnie w Genewie drugą sesję mającą na celu omówienie projektu tzw. „traktatu antypandemicznego”.

REKLAMA

Według opisu instytutu roboczy projekt, który przygotowano, przewiduje uznanie „centralnej roli WHO w zakresie zapobiegania, gotowości i reagowania na pandemie jako organu kierującego i koordynującego na poziomie międzynarodowym, zwołującego i generującego dowody naukowe”.


Link do roboczej wersji traktatu -> TUTAJ


Ordo Iuris zauważa, że dyskusja na temat tego, czy dokument powinien być wiążący czy nie, nie była transmitowana na żywo dla publiczności.

Według tekstu Ordo Iuris prezydium INB opracuje kolejny projekt roboczy do listopada bieżącego roku. Tym razem będzie on oparty o wkład ze strony państw członkowskich.

Założenia INB są takie, by traktat został przyjęty do maja 2024 roku. Zawartość roboczego traktatu Instyt ocenia krytycznie, zauważając, że jest ona pełna ogólników i nieostrych zasad.

Przytacza się tu np. opisane w umowie, i uznane za kluczowe dla osiągnięcia wskazanych celów, tzw. „prawo do zdrowia”, które należy rozumieć – jak pisze prezydium INB – „jako stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego”.

W kółko to samo. Niedzielski zapowiada powrót masek!

REKLAMA