Kolejny surowiec drożeje w szybkim tempie. Ceny tych produktów rosną

Przedsiębiorcy zmieniają formę opodatkowania.
zdj. ilustracyjne. (Fot. Scott Graham/Unsplash)
REKLAMA

Ceny niemal się podwoiły. A to oznacza droższe książki, zeszyty, opakowania na żywność, kartony i papier toaletowy – analizuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w gazecie, nie ma co liczyć na to, że podwyżki cen papieru kogokolwiek ominą, przełożą się bowiem na produkty, które są w papier czy karton opakowane.

REKLAMA

„Choć ceny już wzrosły, to dalsze podwyżki są kwestią czasu, co już sygnalizują producenci” – podaje dziennik.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Dlaczego drożeje papier?

Cena celulozy rośnie właściwie od końca 2021 r. i od tego czasu się w zasadzie podwoiła. Stabilizację może przynieść dopiero spowolnienie gospodarcze i spadek zapotrzebowania na papier, które obecnie generuje wysoki popyt ze strony wielu sektorów.

„Wzrost ceny papieru wynika też z kosztów energii, produkcja pochłania zarówno dużo elektryczności, jak i ciepła. Wiele zakładów ma swoje własne źródła albo kupują gaz i energię na rynku i odczuwają obecne zmiany cen. 500 papierni w Europie jest uzależnionych od dostaw gazu” – mówi, cytowany przez „Rz” Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, wyższe ceny uderzają jednak także w innych segmentach rynku. Drogi papier to droższe książki czy inne artykuły papiernicze, które Polacy wkrótce zaczną kupować w ramach szkolnych wyprawek.

„Wzrost cen tego podstawowego surowca odczują też wszyscy w postaci droższych produktów tak podstawowych, jak papier toaletowy czy ręczniki papierowe” – wskazuje dziennik.

Z badania UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, które cytuje „Rz” wynika, że w czerwcu kategoria chemii gospodarczej była o 12,2 proc. droższa w ujęciu rocznym.

Socjalizm w pełnej krasie! Ludzie masowo zgłaszają piece węglowe. „Dzieją się rzeczy niespotykane” [VIDEO]

REKLAMA