Szrot: Prezydent docenia „to co robi pan prezydent Trzaskowski”

late poll/Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda. Foto: PAP
Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda. Foto: PAP
REKLAMA

Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP, w rozmowie z Marcinem Wikłą w „Kwadransie politycznym” TVP1 mówił m.in. o współpracy Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim. Polityk wypowiedział się także na tematy związane bezpieczeństwem energetycznym, KPO i poruszył temat rozmowy Andrzeja Dudy z przewodniczącym Xi Jingpingiem.

Paweł Szrot w rozmowie z Marcinem Wikłą w TVP mówił o podejściu Andrzeja Dudy do spraw związanych z polityką krajową i zagraniczną.

REKLAMA

Niemcy same są sobie winne

– Pan prezydent zawsze podkreśla, że ani wtedy nie rozumiał tej postawy Niemiec, bardzo aktywnie wtedy próbował przekonać panią kanclerz i innych polityków niemieckich, że jest to z punktu widzenia interesów ogólnoeuropejskich, a nawet niemieckich niesłuszne, a teraz bez satysfakcji mówi, że historia potwierdziła jego opinię, że Niemcy są dotknięte tym kryzysem energetycznym, niestety, w skutek własnej polityku – powiedział Paweł Szrot w TVP.

To Xi Jingping zadzwonił do Dudy, a nie na odwrót

– Ona [rozmowa prezydenta z Xi Jingpingiem] nastąpiła z inicjatywy strony chińskiej. Ona również dotyczyła sytuacji w naszym regionie. Pan przewodniczący Xi Jingping chciał też zasięgnąć informacji z naszej perspektywy, z perspektywy krajów Europy Wschodniej o tym kryzysie wywołanym agresją rosyjską na Ukrainę – powiedział przedstawiciel prezydenta.

– Oczywiście polityka chińskiej republiki ludowej jest, jaka jest. Trudno się spodziewać tutaj jakichś przełomowych deklaracji. Jest kwestia Tajwanu, jest kwestia tych działań, które Chiny mogą podjąć, które grożą, że podejmą, ale sam fakt, że sam fakt, że pan Xi Jingping chciał zasięgnąć opinii pana prezydenta Dudy jest niezwykle wymowny – dodał.

Prezydent nie będzie już się udzielał ws. KPO

– To przedstawienie, to co teraz się dzieje po stronie instytucji europejskiej, nie są to fakty budujące. Pan prezydent już zapowiedział, że on właściwie swoją aktywność zamknął w zakresie, ustawa została przyjęta, została zaprezentowana instytucjom Unii Europejskiej, do pewnego momentu rozwiązania w tej ustawie były przyjmowane bardzo dobrze – powiedział Szrot.

– Dlaczego to się zmieniło, dobre pytanie. Powtarzam, tutaj to potwierdza to, że polityka jest sztuką kompromisu, a jeśli niektórzy nie rozumieją czym jest kompromis, że polega on na ustępstwach z jednej czy drugiej strony, to wypada nad tym tylko załamać ręce. Pan prezydent uważa, że pieniądze te powinny zostać Polsce przyznane, bo nie ma żadnych innych powodów – dodał polityk.

Andrzej Duda docenia to, co robi Rafał Trzaskowski

– Pan prezydent zawsze doceniał to co robi pan prezydent Trzaskowski w zakresie pomocy dla uchodźców ukraińskich w Warszawie i zawsze to podkreślał. Współpraca z panem prezydentem Trzaskowskim jest tutaj bardzo dobra – powiedział Paweł Szrot.

Dziambor o uchodźcach z Ukrainy: Powinni być w pracy. Nie powinni brać socjalu

REKLAMA