Ludmiła Putin dzisiaj, ślub Władimira Putina i jego pierwszej żony - Ludmiły Źródło: WikiMedia, collage
Ludmiła Putin dzisiaj, ślub Władimira Putina i jego pierwszej żony - Ludmiły Źródło: WikiMedia, collage
REKLAMA

„Miliardy za milczenie. Gdzie zniknęła Ludmiła Putin?” – to film, który analizuje zniknięcie byłej żony Władimira Putina z życia publicznego. Twórcy twierdzą, że Ludmiła Putin żyje w bogactwie, ale w zamian musi milczeć.

Była żona Władimira Putina, Ludmiła, dzięki władzom Moskwy stała się właścicielką Domu Wołkońskich, położonego w centrum stolicy. Tak przynajmniej wynika z informacji podawanych przez Fundację ds. Zwalczania Korupcji Aleksieja Nawalnego, który promowany jest jako twarz rosyjskiej opozycji.

REKLAMA

Pierwsza żona Putina. Kim jest Ludmiła Putin?

Nieruchomość, o której mowa, kiedyś należała do rodziny pisarza Lwa Tołstoja. Teraz zarządza nią Fundacja Rozwoju Komunikacji Interpersonalnej, której prezesem jest Artur Oczeretny – obecny mąż Lidmiły Putinowej.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

W 2000 roku patronem fundacji, wówczas z założenia wspierającej rozwój języka rosyjskiego, została pierwsza żona Władimira Putina. Władze Moskwy i administracja prezydenta Rosji przekazały jej działkę i dom przy ul. Wozdwiżenki 9. To właśnie Dom Wołkońskich.

W budynku obecnie jest siedziba fundacji, której Ludmiła Putnowa najpierw patronowała, a teraz zarządza nią jej obecny mąż. Pieniądze z wynajmu budynku dwóm bankom i firmom prywatnym trafiać mają na prywatne konto Putinowej. Kwota powala na kolana – ma to być 250 mln rubli rocznie.

Fundacja ma mieć wsparcie od takich podmiotów, jak państwowy gigant paliwowy Gazprombank, czy firma należąca do przyjaciela Władimira Putina Aleksieja Mordaszowa – Siewierstal.

Co ciekawe, Ludmiły i jej obecnego męża nie objęły zachodnie sankcje. Mogą więc bez problemu korzystać z majątku. Putinowa wiedzie bardzo wygodne życie w luksusie, a za to wszystko – według filmu „Miliardy za milczenie. Gdzie zniknęła Ludmiła Putin?” – płaci trzymaniem tajemnic swojego byłego męża w sekrecie.

Ławrow: Rosja jest gotowa do rozmów z USA. Ale nie o wojnie na Ukrainie

REKLAMA