Wojna w Strefie Gazy. „To dopiero początek”

Izraelski system obrony przeciwrakietowej
Izraelski system obrony przeciwrakietowej "Żelazna Kopuła" w akcji. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy podaje, że 11 osób zginęło, a 80 zostało rannych w izraelskich nalotach na enklawę, które rozpoczęły się w piątek.

W izraelskim ostrzale Strefy Gazy wcześniej w piątek zginął wysokiej rangi dowódca Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu Taisir al-Dżabari. Izrael podjął tę operację pod kryptonimem „Wstający świt” jako atak uprzedzający, ponieważ Palestyński Islamski Dżihad od wtorku zapowiadał odwet za aresztowanie w poniedziałek w Dżeninie, na północy Zachodniego Brzegu, jego przywódcy w Strefie Gazy Bassama Saadiego.

REKLAMA


Czytaj więcej: Lecą rakiety ze Strefy Gazy na Izrael. Ganc zatwierdził mobilizację 25 tys. rezerwistów


W odwecie organizacja Palestyński Islamski Dżihad wystrzeliła w kierunku Izraela 80 rakiet. Według strony izraelskiej żadna nie spowodowała strat. Tel Awiw otworzył dla mieszkańców publiczne schrony.

Rzecznik Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu oznajmił z kolei, że Izrael zaatakowano ponad 160 rakietami i jest to „dopiero początek” odpowiedzi na zabicie al-Dżabariego.

Szef izraelskiego MON zarządza kontynuację działań

Minister obrony Benny Ganc polecił wojsku, aby kontynuowało działania ofensywne przeciwko grupie Palestyński Islamski Dżihad w Strefie Gazy.

„Ministrowie obrony nakazali kontynuację wysiłków ofensywnych przeciwko Islamskiemu Dżihadowi, z naciskiem na operacje mające na celu udaremnienie ostrzału rakietowego Izraela” – czytamy w oświadczeniu MON.

Izrael kontynuuje ostrzał Strefy Gazy, a ze Strefy Gazy lecą pociski w stronę Izraela

Ze Strefy Gazy wystrzelono pociski w kierunku Izraela wkrótce po tym, jak MON ogłosiło, że wznawia ataki na cele terrorystyczne Palestyńskiego Dżihadu w Strefie Gazy i po tym, jak minister obrony Benny Gantz powiedział, że polecił wojsku kontynuowanie operacji przeciwko grupie terrorystycznej.

Dwie osoby zostały lekko ranne odłamkami podczas ataku rakietowego na społeczność izraelską w pobliżu granicy ze Strefą Gazy.

Według wiadomości Channel 13, obie osoby zostały ranione, gdy szły pomóc osobie zranionej przez wcześniejszą rakietę, kiedy drugi pocisk został wystrzelony w ten sam obszar ze Strefy Gazy.

Rosjanie werbują więźniów i przedstawicieli mniejszości? Nowe doniesienia

REKLAMA