"Szpiegowo" od środka. (Fot. FB/Rafał Trzaskowski)
REKLAMA

Możliwe, że remont „szpiegowa” okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony. Jednak żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie – poinformowała PAP rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Jak zaznaczyła, miasto jest w tej chwili w kontakcie z Naczelną Organizacją Techniczną.

REKLAMA

– Analizujemy możliwości najbardziej efektywnego podejścia do oceny stanu technicznego budynku „szpiegowa”. Jest to ogromny obiekt i ze wstępnych analiz wynika, że nie spełnia żadnych norm budowlanych – przekazała rzecznik.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

– Możliwe, że jego remont okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie – podkreśliła.

Miasto przejęło „szpiegowo” w marcu. W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady jest ponad 100 mieszkań.

Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Egzekucja „Szpiegowa”. Trzaskowski zapowiada, że z kompleksu skorzystają Ukraińcy [VIDEO]

Cały kompleks ma przeszło 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady, ale również przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia. Budynek położony jest na działce Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto.

Budynek po przejęciu przez miasto, według zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego, miał służyć ukraińskim uchodźcom. Prezydent Warszawy mówił 11 kwietnia: „przejmujemy tzw. szpiegowo i będziemy je starali się przekazać dla naszych ukraińskich gości”.

REKLAMA