Partia Szaleństwa wydaje się być ciekawym wyborem. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Partia Szaleństwa wydaje się być ciekawym wyborem. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Partia Szaleństwa, Poeci Akcji, Partia Dobrych Manier – nazwy takich ugrupowań i list wyborczych wraz z ich logo zostały zarejestrowane w MSW we Włoszech przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 25 września. Jak zawsze nie brak ekstrawaganckich propozycji.

W ciągu trzech dni w resorcie spraw wewnętrznych w Rzymie złożono ponad 50 nazw i symboli; zarówno partii obecnych od dłuższego czasu na włoskiej scenie politycznej, jak i tych nowych, niekiedy prześcigających się w oryginalnych pomysłach.

REKLAMA

Długa kolejka do rejestracji

Przed gmachem ministerstwa na wiele godzin przed rozpoczęciem przyjmowania dokumentacji ustawiła się długa kolejka przedstawicieli ugrupowań i ruchów, które chcą startować w przedterminowych wyborach. Kolejne etapy to dopuszczenie nazw wraz z symbolami i zbiórka podpisów poparcia przez te formacje, które nie miały swoich klubów parlamentarnych ostatniego dnia zeszłego roku.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Nie dla Green Pass

Wśród pierwszych ugrupowań, jakie się zgłosiły, była Włoska Partia Liberalna, Ruch Stowarzyszeniowy Włochów Za Granicą oraz Święte Rzymskie Imperium Katolickie. W kolejce do MSW ustawili się też reprezentanci listy Południe Wzywa Północ, oraz Alternatywa dla Włoch-Nie dla Green Pass. Drugi człon tej nazwy nawiązuje do ruchu przeciwników przepustki Covid-19, która była powszechnie wymagana we Włoszech.

Zaskakujące są niekiedy nie tylko nazwy nowych aspirujących sił politycznych i ruchów obywatelskich, ale także ich symbole graficzne oraz widniejące na nich hasła.

W logo mają kota

Grupa komitetów obywatelskich pod nazwą Free jako swój znak wybrała obrazek przedstawiający mężczyznę, który kopie Pinokia. Hasło tej formacji brzmi: „Bronić Konstytucji przed kłamstwami”.

W logo ruchu Naturalizm widnieje kot.

Jak zauważył dziennik „La Stampa”, w wielu przypadkach stosowana jest zasada: „im dziwniej, tym lepiej”.

Sankcje uderzyły w Białoruś. Łukaszenka szczerze: „Nie potrafimy wyprodukować zwykłej folii”

REKLAMA