Kościół katolicki w Pakistanie jest zaniepokojony fragmentami Koranu w podręcznikach szkolnych

Flaga Pakistanu. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: domena publiczna
Flaga Pakistanu. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: domena publiczna
REKLAMA

Reforma programów nauczania szkół publicznych w Pakistanie w duchu islamskim zaniepokoiła biskupów katolickich tego kraju. Chodzi m.in. o wprowadzenie fragmentów Koranu do podręczników szkolnych. Biskupi uważają, że zmiany wprowadzające nauczanie islamskie dyskryminują uczniów z mniejszości religijnych.

Komisja ds. Sprawiedliwości i Pokoju (NCJP) Konferencji Episkopatu Pakistanu wyraziła swoje oficjalne zaniepokojenie. W nowym programie Jednolitego Narodowego Programu Nauczania dla Szkół Publicznych jest m.in. zadawane uczniom pytanie: „Czy wiesz, że Allah jest naszym stwórcą?”

REKLAMA

Chrześcijanom trudno to uznać. Wszystko zaczęło się w czerwcu 2021 roku, kiedy to były premier Imran Khan i jego rząd zaproponowali nowy i jednolity program nauczania dla wszystkich szkół publicznych w kraju. Reforma ta została przejęta przez rząd Shehbaza Sharifa, premiera z pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej.

Wprowadzenie treści koranicznych do nauczania przedmiotów obowiązkowych, w tym takich jak języki obce, czy nauki społeczne, budzi zaniepokojenie, ale i uważane jest za naruszenie art. 22 Konstytucji.

„Polityka edukacyjna i programy nauczania powinny być zgodne z krajowymi i międzynarodowymi standardami praw człowieka” – stwierdził Kashif Aslam, dyrektor Komisji Sprawiedliwości i Pokoju (NCJP) pakistańskich katolików. Artykuł 22 Konstytucji zapewnia wolność religijną i mówi, że nie można zmuszać do uczęszczania na lekcje religii lub brania udziału w ceremoniach religijnych osób, które wyznają inną religię.

Wyznawcy przestają w nich wierzyć. Uważają, że PiS nie będzie rządził po najbliższych wyborach [SONDAŻ]

REKLAMA