
Spożywanie napojów zawierających dużo cukru może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – m.in. nadwagi. Okazuje się, że jeszcze gorsze jest spożywanie napojów, których cukier zastąpiono tzw. „słodzikiem”.
Pojawia się coraz więcej badań, które jasno pokazują, że słodziki używane w napojach mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.
Tymczasem te chemiczne substancje słodzące, którymi koncerny zastępowały cukier, są już obecne niemal wszędzie – w napojach gazowanych, alkoholowych, gumach do żucia, słodyczach, budyniach, sosach, dressingach, a nawet w… gotowych śledziach w zalewie octowej.
Słodziki są niezdrowe. Jak wpływają na zdrowie?
Brytyjscy naukowcy odkryli, że tzw. słodziki, którymi w napojach dietetycznych zastąpiono cukier, zwiększają ryzyko rozwój chorób serca i mózgu.
Badacze przeprowadzili eksperyment na ogromnej – 400 tys. – liczbie osób i odkryli, że osoby spożywające napoje zawierające słodziki są bardziej narażone na przedwczesny zgon. Dodatkowo słodziki zwiększają aż 0 40 proc. ryzyko wystąpienia chorób serca.
Słodziki zamiast cukru. Ta dieta nie sprawi, że schudniesz
Ciekawego odkrycia dokonali również amerykańscy naukowcy. Oni z kolei zauważyli, że spożywanie napojów z zawartością sztucznych słodzików prowadzi do częstszego jedzenia, a to z kolei może skończyć się nadwagą lub otyłością. Jak na ironię – ludzie zazwyczaj sięgają po zamienniki właśnie dlatego, że chcą schudnąć.
Słodziki – wpływ na zdrowie. Mogą wywołać raka?
Francuscy naukowcy z kolei przeanalizowali dane ponad 102 tys. dorosłych osób. Uwzględnili płeć badanych osób, ich masę ciała, aktywność fizyczną, wzrost, wykształcenie, wiek, a także ewentualne nałogi, jak np. palenie tytoniu oraz stan zdrowia. Z ich badań wynika, że osoby spożywające sztuczne słodziki mają wyższe ryzyko zachorowania na raka.
Wyciekły dane zgłaszających zatrucie Odry! „Mogą próbować mścić się na sygnalistach”