Jacek Sasin Źródło: PAP/Darek Delmanowicz
Jacek Sasin Źródło: PAP/Darek Delmanowicz
REKLAMA

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że zespół ekspertów gospodarczych, działający pod auspicjami resortu Jack Sasina, proponuje obłożenie nowymi podatkami podmioty skupujące mieszkania.

Eksperci z Ministerstwa Aktywów Państwowych wypracowali rozwiązania, które w teorii mają „pomóc zmniejszyć skrajne ubóstwo mieszkaniowe”.

REKLAMA

Chodzi o powołanie nowego funduszu celowego do „likwidacji skrajnego ubóstwa mieszkaniowego”. Pieniądze na rzecz funduszu miałyby być ściągane od funduszy kupujących masowo mieszkania na wynajem.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Zespół pracujący przy resorcie Jacka Sasina rekomenduje wprowadzenie trzech rodzajów nowych podatków, którymi obciążone miałyby zostać właśnie fundusze skupujące mieszkania pod wynajem.

Inspiracją do pierwszego z nowych podatków jest rozwiązanie znane z Irlandii, czyli danina transakcyjna wynosząca ok. 10 proc. przy zakupie co najmniej 10 nieruchomości w ciągu roku.

Poza tym państwowi eksperci proponują rozwiązanie analogiczne do obecnie istniejącego podatku od przychodów z budynków z tą różnicą, że stawka byłaby wyższa.

Trzeci podatek to w zasadzie podwyższona istniejąca już opłata od nieruchomości. Wstępnie nowymi opłatami miałyby być obłożone podmioty posiadające co najmniej pięć mieszkań na wynajem.

Rząd chce rozdawać laptopy i tablety. Za 1,5 miliarda złotych

REKLAMA