Szwecja. Muzułmanie zdobyli pierwsze mandaty w wyborach

Flaga Szwecji. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Szwecji. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Muzułmańska Partia Niuans po raz pierwszy zdobyła dwa mandaty w wyborach do rad gmin. Ugrupowanie to domaga się m.in. zakazu rozpowszechniania karykatur Mahometa.

Muzułmanie jeden z mandatów zdobyli w Botkyrka pod Sztokholmem oraz jeden w Landskronie w południowej Szwecji.

REKLAMA

Na zamieszkanych przez imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki przedmieściach Sztokholmu, Malmoe oraz Goeteborga Partia Niuans, zdobywając poparcie na poziomie 20-30 proc., odebrała głosy tradycyjnie silnym w tych okręgach socjaldemokratom.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Niuans domaga się chociażby wprowadzenia prawnego zakazu niszczenia Koranu i rozpowszechniania karykatur Mahometa. Ugrupowanie opowiada się także za ograniczeniem działań służb socjalnych wobec rodzin muzułmańskich.

W Sztokholmie na plakatach tej partii widniały także postulaty dotyczące polityki zagranicznej, w tym „zatrzymania izraelskiej okupacji”.

Partia Niuans została założona w 2019 roku przez pochodzącego z Turcji Mikaila Yuksela z Goeteborga, który został wykluczony wcześniej z Partii Centrum za współpracę z organizacją terrorystyczną Szare Wilki.

W Sztokholmie na listach wyborczych Niuans znalazł się Bashir Ali Aman, były imam meczetu w Rinkeby i dyrektor muzułmańskiej szkoły. Polityk odsiedział trzy lata w więzieniu za wyprowadzenie 10 mln koron (ok. 920 tys. euro) z koncernu edukacyjnego do muzułmańskiego banku.

Partia Niuans 11 września w wyborach parlamentarnych otrzymała w skali całej Szwecji 0,44 proc. głosów (ponad 24 tys.) i nie zdobyła mandatów.

Szwecja już na celowniku „postępowych” mediów. Wszystko przez wybory

 

REKLAMA