Tragedia w Tatrach. Nie żyje dwoje doświadczonych przewodników. Lawina latem

Warunki w Tatrach pod koniec lata 2022r.
Warunki w Tatrach pod koniec lata 2022r. / Fot. Horská Záchranná Služba
REKLAMA

Tragedia w Tatrach. Nie żyje dwoje doświadczonych polskich przewodników górskich. Przysypała ich śnieżna lawina w okolicach Doliny Sławkowskiej po stronie słowackiej.

Pod koniec lata w Tatrach panują typowo zimowe warunki. W momencie tragedii padał gęsty śnieg, była mgła i ograniczona widoczność do 50 metrów. Poinformowani o wypadku słowaccy ratownicy prosili o pomoc załogę śmigłowca, ale ten w takiej pogodzie nie mógł wystartować.

REKLAMA

Ratownicy poszli pieszo. Po około godzinie poszukiwań na miejscu znaleźli dwie osoby, niestety bez oznak życia.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Nie żyją Andrzej Sokołowski i Roksana Knapik

Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich IVBV na swoim profilu społecznościowym poinformowało, że tragicznie zmarli to przewodnik wysokogórski i ratownik GOPR oraz jego żona – Andrzej Sokołowski i Roksana Knapik.

„Andrzej był wspaniałym Kolegą, profesjonalistą, lubianym przez wszystkich przewodnikiem IVBV i ratownikiem Karkonoskiej Grupy GOPR, świetnym wspinaczem i narciarzem. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Yosemitach i Norwegii, wytyczył nowe drogi w Tybecie Wschodnim i Tienszanie. Andrzeja i Roksanę łączyło uczucie, góry i zamiłowanie do geologii. Sokół! Roksi! Będziemy zawsze pamiętać i zbierać dla Was górskie kryształy” – czytamy w komunikacie Stowarzyszenia.

REKLAMA