Setki kilogramów trotylu przyczyną uszkodzenia Nordstream 1 i 2? Raport trafi do ONZ

Wyciek z Nord Stream 2 widziany z pokładu duńskiego myśliwca F-16.
Wyciek z Nord Stream 2 widziany z pokładu duńskiego myśliwca F-16. / Fot. PAP/Newscom
REKLAMA

Z raportu Danii i Szwecji, którym zajmie się ONZ, wynika, że do uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 użyto setek kilogramów trotylu.

„Do uszkodzenia rurociągu Nord Stream użyto setek kilogramów trotylu” — informują w raporcie Szwecja i Dania. Dalej w raporcie napisano, że „trotyl został użyty celowo, aby uszkodzić rurociągi”.

REKLAMA

Wielkość eksplozji na obu nitkach wyniosła 2,3 i 2,1 w skali Richtera. Już wcześniej niemiecki „Spiegel” oceniał, że w czterech miejscach użyto około 500 kg trotylu. Tak ilość miałaby moc jak ciężka bomba lotnicza.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow przemawiając na forum ONZ ocenił, że z uszkodzonego rurociągu wyciekło 800 mln m sześc. gazu ziemnego.

Kto stoi za wysadzeniem Nord Stream 2 i 1?

W poniedziałek 26 września odkryto wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu. Do czwartku 29 września odkryto cztery takie szczeliny.

Na ten moment gaz z Nord Stream 2 już nie wycieka. Sytuacja została opanowana. Wciąż nie wiadomo, kto stoi za wysadzeniem Nord Stream 2 i 1. Oto najpopularniejsze teorie:

Kto wysadził Nord Stream 2 i 1? Najpopularniejsze teorie

REKLAMA