Nagły nawrót cholery. Na tę chorobę zmarło TAM co najmniej siedem osób

Cholera. / Zdjęcie: PAP/EPA.
Cholera. / Zdjęcie: PAP/EPA.
REKLAMA

Co najmniej siedem osób zmarło w ostatnich tygodniach na cholerę na Haiti – podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. To nagły nawrót tej choroby, która w 2010 roku zabiła w tym kraju ok. 10 tys. osób, a za epidemię obwiniono wówczas siły pokojowe ONZ.

„Według posiadanych przez nas informacji liczba zgonów wynosi od siedmiu do ośmiu” – powiedziała dyrektor generalna ministerstwa zdrowia Laure Adrien podczas konferencji prasowej i dodała, że urzędnicy nadal pozyskują informacje ze szpitali.

REKLAMA

Cholera powoduje niekontrolowaną biegunkę i jest zwykle przenoszona przez wodę skażoną kałem chorego, co oznacza, że czysta woda pitna ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania jej rozprzestrzenianiu się.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Od 2004 roku na Haiti, po obaleniu prezydenta Jean-Bertranda Aristide’a, w ramach sił pokojowych ONZ przebywali tam żołnierze z Nepalu, gdzie cholera jest endemiczna. Kontyngent ten został zwiększony po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 2010 roku.

ONZ w 2016 roku przeprosiła za wybuch epidemii, nie biorąc na siebie odpowiedzialności. Niezależny panel, powołany przez ówczesnego sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona, wydał raport w 2011 roku, w którym nie określono jednoznacznie, w jaki sposób cholera została sprowadzona na Haiti.

Członkowie panelu w 2013 roku niezależnie opublikowali artykuł, w którym stwierdzono, że personel związany z misją pokojową ONZ był „najbardziej prawdopodobnym źródłem” epidemii.

Obecnie Haiti jest sparaliżowane przez trwające od dwóch tygodni protesty przeciwko brakom paliwa, które uniemożliwiają dostęp do podstawowych usług, w tym opieki medycznej i czystej wody, co ma kluczowe znaczenie w walce z cholerą i utrzymaniu pacjentów przy życiu.

Najpotężniejszy gang Haiti kontroluje wejście do głównego terminalu paliwowego w stolicy Port-au-Prince, a brak paliwa w całym kraju i rosnąca liczba blokad drogowych uniemożliwiają ciężarówkom wjazd do wielu dzielnic w celu dostarczania wody pitnej.

Obrzydliwy atak Niedzielskiego i pisowskich trolli na Grzegorza Brauna [VIDEO]

REKLAMA