
Grupa cudzoziemców protestuje w ośrodku strzeżonym w Lesznowoli. Sprzeciwiają się przedłużającym procedurom uchodźczym i deportacjom. Dziewięć osób opuściło we wtorek wspólne posiłki. To obywatele Rosji, Armenii, Turkmenistanu, Uzbekistanu i Białorusi.
W prowadzonym przez Straż Graniczną ośrodku strzeżonym w Lesznowoli obecnie przebywa 138 cudzoziemców, to sami mężczyźni. Trafili do niego decyzją sądu wskutek złamania przepisów, np. nielegalnego przekroczenia granicy lub świadomego nielegalnego pobytu w Polsce.
Lewicowi aktywiści z Grupy Granica napisali na Twitterze, że 33 osoby z lesznowolskiego ośrodka biorą udział w strajku głodowym. I że przedstawili szereg postulatów.
Rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska kontruje jednak, że Grupa Granica kolejny raz mija się z prawdą.
Zaznaczyła, że w ostatnich dniach trzynastu cudzoziemców złożyło w ośrodku protest głodowy. Napisali w nim m.in., że sprzeciwiają się deportacjom do krajów, w których trwa wojna oraz przedłużającym się procedurom uchodźczym. We wtorek dwunastu opuściło śniadanie. Na obiad nie przyszło dziewięciu.
Wśród tych dziewięciu osób jest trzech obywateli Rosji oraz obywatele Armenii, Turkmenistanu, Uzbekistanu i Białorusi. Procedura uchodźcza trwa w przypadku siedmiu z nich. Niektórzy otrzymali już decyzję odmowną, ale się odwoływali. Wobec dwóch wydano decyzje zobowiązujące do powrotu.
Nowy budynek ośrodka dla cudzoziemców w Lesznowoli-jeden z 6.ośrodków będących w dyspozycji SG.Przebywają tu cudzoziemcy,którzy nielegalnie przekroczyli granicę,ale również ci,którzy organizowali lub pomagali w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Obecnie w Lesznowoli-138 mężczyzn. pic.twitter.com/wtPo5qmCra— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) October 11, 2022
Por. Michalska zapewniła, że funkcjonariusze SG, pełnomocnicy i przedstawiciele Urzędu do Spraw Cudzoziemców od początku prowadzą rozmowy z protestującymi osobami i tłumaczą procedury.
Warunki dla nielegalnie przebywających na terenie Polski
W proteście cudzoziemcy domagali się też lepszych warunków w ośrodku. Rzeczniczka SG podkreśliła, że cudzoziemcy mają w nim zapewnione całodobowe wyżywienie, opiekę medyczną, psychologiczną i psychiatryczną. Nie mogą opuszczać ośrodka, ale poruszają się po nim swobodnie. Są informowani o swoich prawach, zapewniana jest pomoc tłumaczy. Mogą korzystać ze swoich telefonów lub wypożyczać te w ośrodku. Mają dostęp do internetu, a także do stanowisk komputerowych.
Porucznik zaznaczyła również, że cudzoziemcy nie muszą uczestniczyć we wspólnych posiłkach. Robione są dla nich zakupy, mogą zgłaszać swoje potrzeby i sami przygotowywać sobie jedzenie.
Jak zapewniła, sytuacja w ośrodku jest monitorowana i wszyscy cudzoziemcy są w dobrym stanie zdrowia.
Niedawno Straż Graniczna pochwaliła się, jakie cacko dla imigrantów wybudowała w Lesznowoli. Koszt? 41,5 mln zł.
Na terenie ośrodka dla cudzoziemców w Lesznowoli zakończyła się budowa nowego budynku mieszkalnego o powierzchni ponad 5 tys.m2.Koszt tej inwestycji to 41,5 mln zł.
W 4-kondygnacyjnym budynku znajdują się 44 pomieszczenia mieszkalne dla cudzoziemców.#ośrodekdlacudzoziemców #FAMI pic.twitter.com/QhxYYhRTM1— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) October 10, 2022