Zmarli, walcząc w słusznej sprawie. Wspominamy wolnościowców, którzy odeszli w 2022

Flaga Gdsdena - symbol wolnościowców w czerni i bieli Źródło: Pixabay
Flaga Gdsdena - symbol wolnościowców w czerni i bieli Źródło: Pixabay
REKLAMA

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to ten moment w roku, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli już z tego świata. Środowisko wolnościowe pożegnało w 2022 roku kilka wybitnych postaci.

1. i 2. listopada wspominamy w Polsce zmarłych. Wiele osób odwiedzi w tym czasie groby swoich bliskich. Władze państwowe upamiętnią w tych dniach wybrane postacie historyczne. Niestety – również środowisko wolnościowe straciło w 2022 roku kilka wybitnych jednostek.

REKLAMA

Jan Małek zm. 14 marca 2022

W marcu odszedł Jan Michał Małek. Zaangażowany w promowanie wolnego rynku, wielokrotnie nagradzany i odznaczany inżynier zmarł w wieku 93 lat.

Nestor polskich wolnościowców był aktywnym działaczem Polonii w USA. Od lat wspierał inicjatywy na rzecz wolności gospodarczej w Polsce. Założył fundację PAFERE (Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego), był jednym z fundatorów Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, wspierał m.in. Fundację „Najwyższy Czas!”.

Był członkiem prestiżowego Mont Pèlerin Society, skupiającego ponad 500 ekonomistów z całego świata, w tym kilku noblistów.

W listopadzie 2016 roku otrzymał, z rąk prezydenta RP, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W maju 2018 roku został laureatem Nagrody im. Fryderyka Bastiata, przyznawanej od 2017 roku przez Fundację Akademia Patriotów.


Czytaj więcej: Jan Małek nie żyje. Nestor polskich wolnościowców odszedł w wieku 93 lat


Dr Zbigniew Hałat zm. 17 kwietnia

Dr Zbigniew Hałat, lekarz epidemiolog oraz były wiceminister zdrowia, zmarł 17 kwietnia. W latach 70. Zbigniew Hałat pracował w Afryce przy zwalczaniu ciężkich i występujących masowo epidemii chorób tropikalnych, zakażeń, a także zatruć. Na początku lat 90-tych XX wieku był wiceministrem zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Po zakończeniu pracy w ministerstwie był prezesem wielu organizacji społecznych związanych ze zdrowiem, pisał felietony i pełnił rolę eksperta. Był krytykiem działań WHO, a w czasie covidowym sprzeciwiał się pandemicznej polityce rządu i przymusowi szczepień.


Czytaj więcej: Nie żyje dr Zbigniew Hałat. Zmarł przed kilkoma dniami


Rafał Pazio zm. 15 maja

15 maja 2022 roku w wieku 47 lat zmarł Rafał Pazio. Był m.in. redaktorem Najwyższego CZASu!, zajmował się przede wszystkim wywiadami.

„Nie wiem, co powiedzieć. Nasz specjalista od wywiadów, Rafał Pazio, nie żyje. Dobry, prawy człowiek. Żegnaj Przyjacielu. RIP” – żegnał redaktora na Twitterze Tomasz Sommer.

„Rafał był nie tylko redaktorem „NCz!”. Był także nauczycielem, dyrektorem Muzeum Bitwy Warszawskiej, samorządowcem, redaktorem pisma „Fakty WWL”. A przede wszystkim mężem i ojcem. Razem z nim napisałem wywiad rzekę z ks. Stanisławem Małkowskim” – dodał w kolejnym wpisie.


Czytaj więcej: Nie żyje Rafał Pazio. „Jego strata jest dla nas ciosem, ale nie pozwolimy, aby pamięć o nim zginęła”


Prof. dr hab. Witold Kwaśnicki zm. 19 lipca

19 lipca 2022 r, w wieku 70 lat, zmarł ekonomista, wybitny przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomii w Polsce, prof. dr hab. Witold Kwaśnicki.

Prof. Kwaśnicki od początku był związany z Instytutem Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, w którym przewodniczył Radzie Naukowej.

Prof. Kwaśnicki był redaktorem naukowym między innymi polskich wydań „Ludzkiego działania” Ludwika von Misesa oraz „Pieniądza, kredytu bankowego i cykli koniunkturalnych” Jesusa Huerty de Soto.


Czytaj więcej: Zmarł wybitny przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomii w Polsce, prof. Witold Kwaśnicki


 

REKLAMA