Uważa mordercę Polaków za męża stanu. Kraków uhonorował ukraińską pisarkę

Zdjęcie ilustracyjne / Oksana Zabużko w 2015 r. / Foto: Rafał Komorowski, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Zdjęcie ilustracyjne / Oksana Zabużko w 2015 r. / Foto: Rafał Komorowski, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
REKLAMA

Rada Miasta Krakowa postanowiła w tym roku uhonorować nagrodą im. Stanisława Vincenza ukraińską poetkę, pisarkę i eseistkę Oksanę Zabużko. Decyzja ta jest o tyle kontrowersyjna, że Ukrainka jest znana z tuszowania zbrodni banderowców dokonanych na Polakach na Kresach oraz oskarżania Polaków o szerzenie propagandy.

Nagroda im. Stanisława Vincenza jest przyznawana od 2005 r. za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Jak czytamy na krakow.pl, jest to „wyraz uznania dla ogromnej pracy na rzecz uświadamiania światu specyfiki historycznej, kulturowej i egzystencjalnej Ukrainy, a także dorobku literackiego przybliżającego wrażliwość naszego makroregionu”.

REKLAMA

Wręczenie nagrody odbędzie się 22 listopada podczas sesji otwierającej tegoroczną edycję kongresu Open Eyes Economy Summit. Oprócz wyróżnienia, nagroda wiąże się z gratyfikacją finansową w kwocie 50 tys. zł.

Wcześniej nagrodę otrzymali Tomas Venclova, Jiři Gruša, Krzysztof Czyżewski, Emil Brix, Agnieszka Holland, Tatiana Tołstoj, Andrzej Stasiuk, Martin Pollack, Magda Vášáryova, Serhij Żadan, Jacek Purchla, Jarosław Hrycak, Swietłana Aleksijewicz, Krzysztof Penderecki, G. Csaba Kiss, Oleg Sencov oraz Wojciech Ornat.

– Ogromna praca Oksany Zabużko na rzecz uświadamiania światu specyfiki historycznej, kulturowej i egzystencjalnej Ukrainy w szerszym kontekście cywilizacji, historii współczesnej i więzi między narodami, a także jej dorobek literacki w sposób szczególny przybliżający wrażliwość mieszkańców naszego makroregionu sprawiają, że Kapituła Nagrody niemal jednogłośnie przyjęła jej kandydaturę – powiedział Przewodniczący Rady Miasta Krakowa i Przewodniczący Kapituły Nagrody Rafał Komarewicz.

W swoim „dorobku” Zabużko posiada m.in. przetłumaczone na polski powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” (2003) i „Muzeum porzuconych sekretów” (2012), zbiór opowiadań „Siostro, siostro” (2007), wywiad rzeka „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską” (2013), a w 2022 r. Agora wydała „Planetę Piołun”.

„Kraków nagrodzi Oksanę Zabużko Nagrodą im. Stanisława Vincenza. Pisarka uważa, że:
-polska duma narodowa to karykatura rosyjskiego imperializmu,
-film „Wołyń” był dla Ukraińców ciosem w plecy,
-Roman Szuchewycz, który zabił 40 tys. Polaków to wybitny polityk, wojskowy i mąż stanu” – napisał na Twitterze Prezes Ruchu Narodowego Lublin Piotr Zduńczyk.

„To profesjonalna propaganda”. Skandaliczne słowa ukraińskiej pisarki o filmie „Wołyń”

REKLAMA