Na Domu Rabina w Essen odkryto ślady po kulach. „Jeden z najlepiej strzeżonych budynków w mieście”

Gwiazda Dawida i napis Polizei na radiowozie
Gwiazda Dawida i napis Polizei na radiowozie. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay/Wikimedia Commons, Dirk Vorderstraße, CC BY 2.0
REKLAMA

W piątek na terenie Starej Synagogi w niemieckim Essen odkryto ślady po kulach – znaleziono je na znajdującym się tuż obok Domu Rabina. Policja otoczyła teren i rozpoczęła dochodzenie, aby ustalić okoliczności i sprawcę zdarzenia – poinformowała policja z Essen na Twitterze. Dom Rabina jest siedzibą Instytutu Historii Niemiecko-Żydowskiej.

Nikt nie został ranny, nie ma też obecnie zagrożenia dla ludności – podkreśliła policja w komunikacie. Akcja policji rozpoczęła się w piątek rano. Wg informacji portalu WAZ, cztery dziury po kulach wystrzelonych z ostrej broni znajdują się w oknie budynku.

REKLAMA

Herbert Reul, szef MSW Nadrenii Północnej-Westfalii, przybył osobiście na miejsce zdarzenia, by „uzyskać osobisty obraz sytuacji w Essen”. – Jeśli ktoś strzela z ostrej broni, należy mówić o ataku – podkreślił Reul. Możliwe motywy i sprawcy są obecnie przedmiotem dochodzenia. Policja sprawdza także teren synagogi pod kątem ładunków wybuchowych.

Nie wiemy jeszcze na pewno, kto to był – dodał minister, informując, że „sprawca został jednak sfilmowany” przez kamery monitoringu i że „jest to oczywiście mężczyzna”.

To przerażające, że coś takiego się dzieje. Pozostajemy w ścisłym kontakcie z władzami – skomentował przewodniczący Gminy Żydowskiej Shalva Khemsurashvili.

Oburzenie atakiem wyraził także burmistrz Essen Thomas Kufen. – Jako miejsce kultury żydowskiej, Stara Synagoga w Essen jest instytucją podlegająca miastu – podkreślił burmistrz.

Stara Synagoga to jeden z najlepiej strzeżonych budynków w mieście. W ciągu dnia na dziedzińcu zwykle stoi samochód patrolowy – podkreśla WAZ i przypomina, że w 2019 roku na synagodze pojawiło się graffiti, a w lipcu 2014 roku policja zatrzymała podejrzanych, którzy planowali zamach na budynek. W październiku 2000 roku synagoga została obrzucona kamieniami przez demonstrujących Palestyńczyków z Libanu.

Obydwie budowle (Starą Synagogę i Dom Rabina) podpalono podczas Nocy kryształowej 9 listopada 1938 roku. Do 1959 roku Dom Rabina służył jako miejsce spotkań początkowo niewielkiej powojennej społeczności żydowskiej. Od 2011 roku mieści się w nim założony w 1986 r. Instytut Historii Niemiecko-Żydowskiej im. Salomona Ludwiga Steinheima z archiwum i bogatą biblioteką.

REKLAMA