Naukowiec UJAWNIA: Diety wegańska i wegetariańska mogą być szkodliwe dla mózgu

Brokuł. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
Brokuł. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
REKLAMA

Według najnowszych badań diety wegetariańska i wegańska mogą być szkodliwe dla ludzkiego mózgu. Wykluczenie produktów odzwierzęcych z jadłospisu może być szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych i dzieci nienarodzonych.

Prof. dr hab. Jarosław Całka przedstawia najnowsze ustalenia naukowców na temat skutków wykluczenia produktów odzwierzęcych z diety.

REKLAMA

Najpopularniejsze diety wykluczające tego typu produkty to dieta wegetariańska, która wyklucza jedynie mięso zwierząt i ryb, oraz bardziej radykalna dieta wegańska, która wyklucza jakiekolwiek produkty odzwierzęca, czyli również m.in. mleko, jaja czy miód.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

– Wyniki współczesnych badań wskazują, że restrykcyjne diety wegańska i wegetariańska odpowiadają za niedorozwój mózgu, obniżoną inteligencję i słabe zdrowie psychiczne. Zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w żywieniu dzieci rekomendują również eksperci medyczni – twierdzi profesor Całka.

Niebezpieczeństwo stanowi na przykład narażenie na niedobory jodu. – Jego istotnym źródłem jest mięso. Deficyt jodu w okresie ciąży powoduje niedorozwój układu nerwowego u płodów, znany jako kretynizm. Niedostateczna podaż jodu w diecie skutkuje niedoborem hormonów tarczycy, co prowadzi do nieprawidłowego rozwoju mózgu w wyniku zaburzonej neurogenezy, mielinizacji neuronów, synaptogenezy oraz wzrostu neurytów i dendrytów. Badania wykazały, że nawet u 15 proc. płodów ze znacznym niedoborem jodu rozwija się kretynizm, a u osób pozornie normalnych obciążonych ciężkim niedoborem jodu stwierdzono utratę 10-15 punktów ilorazu inteligencji (IQ) – objaśnia naukowiec.

Mięso nie jest oczywiście jedynym źródłem jodu, jednak nie wszyscy niemięsożerni mogą sobie pozwolić na przykład na mieszkanie nad morzem.

Problemem może być też niedobór witaminy B12. – Witamina B12 pełni ważną rolę w metabolizmie kwasów tłuszczowych niezbędnych do tworzenia i utrzymania osłonek mielinowych otaczających włókna nerwowe. U niedożywionych dzieci awitaminoza B12 hamuje mielinizację neurytów, a może nawet powodować zanik już istniejących osłonek mielinowych – wyjaśnia ekspert.

Witamina B12 jest zawarta m.in. w jajach, więc na jej niedobór najbardziej narażeni są weganie (wegetarianie jedzą jajka).

Kolejny problem może stanowić niedobór żelaza, co może prowadzić do anemii. – Żelazo jest istotnym elementem strukturalnym cząsteczki hemoglobiny, która transportuje tlen do wszystkich narządów ciała, w tym do mózgu. Deficyt żelaza w diecie powoduje zahamowanie syntezy hemoglobiny, prowadząc do spadku liczby czerwonych krwinek i niedotlenienia tkanki nerwowej. Anemia z niedoboru żelaza jest szczególnie niebezpieczna w okresie niemowlęcym – wyjaśnia naukowiec.

Niedobory żelaza można oczywiście zaspokoić za pomocą diety roślinnej, ale musiałaby to być dobrze ułożona dieta – najlepiej skonsultowana z ekspertem, a wiele młodych osób porzuca mięso i przerzuca się na śmieciowe produkty z marketów, które są sojowymi imitacjami mięsa.

Jak widać diety wege i wegan mogą być szkodliwe dla zdrowia. Tym bardziej należy zwalczać działania wielu środowisk politycznych, które chcą tego typu diety promować i wprowadzać na siłę.

Kijów zaskoczył Warszawę reakcją na wybuch. Duda broni Zełenskiego: Ogromnie to przeżywa

REKLAMA