Rosja i Węgry rozmawiają o atomie

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Węgier Viktor Orban fot. PAP/EPA
REKLAMA

Szef MSZ w rządzie Viktora Orbána, Péter Szijjártó, bierze udział w szczycie w rosyjskim Soczi. Rozmawia tam z Rosjanami o energii atomowej.

Dwudniowe forum w Soczi odbywa się pod hasłem: „Jądrowa wiosna: Jak można stworzyć zrównoważoną przyszłość w energetyce”. Choć większość państw Unii oczywiście zbojkotowała wydarzenie, to w Rosji pojawił się przedstawiciel Węgier.

REKLAMA

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó pojawił się nawet w Soczi wcześniej, by porozmawiać z prezesem Rosatomu, Aleksiejem Lichaczewem.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Rozmowa miała dotyczyć rozbudowy elektrowni jądrowej w Paks, która została zbudowana z wykorzystaniem technologii pochodzącej od Rosjan.

„Rozwój tego projektu jest zgodny z węgierskimi interesami i zapewnia nam strategiczne bezpieczeństwo. Nie, nie jest jakimkolwiek zbiegiem okoliczności, że minął dopiero tydzień od naszego spotkania w Samarkandzie, a ja ponownie usiadłem przy stole negocjacyjnym z Aleksiejem Lichaczewem i członkami kierownictwa Rosatomu. Dla nas Atomexpo jest jednym z najważniejszych wydarzeń w branży energetyki jądrowej” – napisał węgierski minister na Facebooku.

Węgrzy nie łamią jednak tutaj europejskiej solidarności, bo energetyka jądrowa nie została objęta sankcjami. Projekt ws. którego Szijjártó poleciał do stolicy Kraju Krasnodarskiego jest natomiast rozzwijany już od kilku lat i rozpoczął się przed inwazją Rosjan na Ukrainie.

Wybuch w Przewodowie. Dziennikarz AP stracił pracę za podanie TEJ informacji

REKLAMA