Oto realny obraz drożyzny w Polsce. Burger Drwala wraca do McDonald’s. Ogromny wzrost ceny!

Kanapka Drwala, cena, o ile podrozało.
Kanapka Drwala. / Fot. mat. prasowe
REKLAMA

McDonald’s tradycyjnie powrócił z kanapką Drwala. Tym razem sztandarowy burger znanej sieci jest niemal o połowę droższy niż przed rokiem. Oto realny obraz inflacji w Polsce.

Inflacja w Polsce oficjalnie wynosi 17,9 proc., ale odczuwalna sięga 30-40 proc. Widzimy to na co dzień w sklepach, choć tam ceny podnoszone są stopniowo.

REKLAMA

Inaczej jest w przypadku produktów sezonowych, dostępnych raz w roku w określonym czasie. Tak jest chociażby z kanapką burger Drwala, serwowaną co roku od listopada w sieci McDonald’s.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Podstawowa wersja burgera Drwala jest aż o 43 proc. droższa niż przed rokiem. O 47 proc. więcej trzeba zapłacić za bardziej „wymyślną” kanapkę Drwala.

W 2021 rok za burgera Drwala z kurczakiem lub klasycznego w Polsce płaciło się 17,40 zł. W tym roku trzeba zapłacić aż 24,90 zł. Mowa wyłącznie o kanapce, bez napoju czy frytek.

Kanapka Drwala z żurawiną podrożała z 17,90 zł do 26,40 zł, a z podwójnym mięsem – z 20,40 zł do 29,90 zł. Jeszcze droższe są oczywiście zestawy.

W niektórych z restauracji McDonald’s ceny mogą się nieznacznie różnić. Nie zmienia to faktu, że za burgera Drwala, który tradycyjnie cieszy się dużym zainteresowaniem, trzeba zapłacić ponad 40 proc. więcej niż rok temu. Wpływa na to inflacja czy rosnące koszty utrzymania, na które składają się wysokie ceny energii, paliw oraz różnego rodzaju podatki.

Ciekawostką jest też, że na przestrzeni dziesięciu lat burger ten podrożał o ponad 100 proc. Jednocześnie za średnią pensję w Polsce można dziś kupić mniej kanapek Drwala niż dekadę temu.

Były minister w rządzie PiS: „Inflacja odczuwalna 30-35 proc. Większą część wykreowaliśmy sobie sami”

REKLAMA