Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier Czech: „Będziemy dalej wspierać wojskowo i materialnie Ukrainę”

Premier Czech Petr Fiala. / Foto: PAP
Premier Czech Petr Fiala. / Foto: PAP
REKLAMA

Dalsza współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej ma sens i będzie kontynuowana, także na szczeblu poszczególnych ministerstw; tematem czwartkowego spotkania była wojna na Ukrainie, energetyka, a także nielegalna migracja – powiedział premier Czech Petr Fiala podczas szczytu V4 w Koszycach na Słowacji.

W czwartek odbył się szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w słowackich Koszycach, w którym udział wzięli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier – Mateusz Morawiecki, Petr Fiala, Eduard Heger i Viktor Orban.

REKLAMA

Po spotkaniu premier Fiala ocenił, że dalsza współpraca wyszehradzka „ma sens” i będzie kontynuowana, także na szczeblu poszczególnych ministerstw. – Staramy się, aby dalej kontynuować wspólne tematy, także w ramach Unii Europejskiej – podkreślił.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Nie mogło być inaczej, niż żebyśmy mówili o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Uzgodniliśmy, że będziemy dalej wspierać wojskowo i materialnie Ukrainę, że to jest krok do odparcia tej agresji rosyjskiej – zapowiedział również Fiala.

Dodał, że w planach jest także zapewnienie Ukrainie długofalowej pomocy finansowej, „choć istnieją między nami różnice, jak to praktycznie przeprowadzić” – zauważył.

Premier Czech podkreślił także, że państwa V4 mają wspólne stanowisko, w zakresie ratyfikacji członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. – Większość krajów już to zrobiła, a premier (Węgier Viktor – PAP) Orban informował nas o czasie, kiedy to zrobi – zaznaczył.

Jak zaznaczył premier Czech, tematem rozmów były także kwestie energetyki. – Chcemy, by ceny energii nie wpływały na nasze państwa; chcemy także wzmocnić odporność systemów energetycznych i pozbyć się zależności od rosyjskich źródeł – wszyscy się z tym zgadzamy – mówił.

Dodał, że tematem spotkania była również nielegalna migracja do Unii Europejskiej. – Prezydencja czeska, ze względu na dużą liczbę nielegalnych migrantów, przeprowadziła spotkanie w Brukseli, gdzie stwierdziliśmy, że musimy chronić granice zewnętrzne UE – powiedział premier Fiala.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier Słowacji zdradził czego dotyczyły rozmowy

REKLAMA