Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier Słowacji zdradził czego dotyczyły rozmowy

Premier Słowacji Eduard Heger
Premier Słowacji Eduard Heger. / foto: PAP
REKLAMA

Rozmowy premierów V4 dotyczyły kwestii związanych z bezpieczeństwem europejskim w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, wzmocnienia wschodniej flanki NATO, bezpieczeństwa energetycznego i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – przekazał w czwartek w Koszycach premier Słowacji Eduard Heger.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Koszyc na Słowacji bierze udział na szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). To pierwsze spotkanie premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji podczas słowackiego przewodnictwa w Grupie.

REKLAMA

Heger relacjonował na briefingu po spotkaniu, że wśród najważniejszych tematów były kwestie związane z bezpieczeństwem europejskim w związku z agresją na Ukrainę, wzmocnieniem wschodniej flanki NATO, pomocą finansowa dla tego kraju, a także bezpieczeństwo energetyczne i współpraca regionalna w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Mówił, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO zwiększy bezpieczeństwo w regionie. Relacjonował, że podczas rozmów premierzy zwrócili się do szefa rządu Węgier Viktora Orbana o podjęcie decyzji dotyczącej ratyfikowania członkostwa tych krajów w NATO.

Podkreślał, że państwa V4 pomagają sobie wzajemnie w potrzebie, mówił, że obecnie Słowacja ma „problem w dziedzinie ochrony zdrowia” i może wkrótce potrzebować medyków z poza kraju, a premierzy z państw Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowali pomoc.

Według Hegera kolejny z tematów, o którym rozmawiali premierzy, to problem nielegalnej migracji. Jak zaznaczył, premierzy zgodzili się, że konieczne jest zapewnienie maksymalnej pomocy dla Węgier w ochronie jej granic zewnętrznych, nie tylko w sposób deklaratywny, ale poprzez wysłanie na miejsce swoich służb.

Dyskutowaliśmy również o energetyce, w jaki sposób możemy rozwiązać ten problem, jakie rozwiązania możemy zastosować w naszych krajach, by mu przeciwdziałać – powiedział.

Dodał, że rozmowy dotyczyły także Funduszu Wyszehradzkiego wspierającego kulturę, edukację i rozwoju współpracy w tych dziedzinach.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Orban: Fala migracyjna z Ukrainy będzie wzrastać

REKLAMA