Mundial 2022. Lekarze w Argentynie ostrzegają kibiców o ryzyku zawałów

Ból w klatce piersiowej Źródło: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne / Ból w klatce piersiowej Źródło: Pixabay
REKLAMA

W Argentynie lekarze ostrzegają kibiców piłkarskich przed ryzykiem zawału serca w trakcie i po meczach ich reprezentacji. Ostrzeżenie wydano przed meczem z Polską, który zadecyduje o ewentualnym awansie Argentyny.

Lekarze w Argentynie martwią się stresem emocjonalnym, zwłaszcza w przypadku porażki, która może spowodować zawały serca. Kibice tego kraju mocno wszystkie mecze przeżywają. Ciekawe jednak, czy podobnie będzie i w Polsce?

REKLAMA

Szpitale spodziewają się większej ilości pacjentów zwłaszcza w przypadku goli Polaków, czy rzutów karnych. Organizm kibica uwalnia adrenalinę, która podnosi puls i może spowodować… najgorsze.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Liliana Aldao z syryjsko-libańskiego szpitala w Buenos Aires ostrzega przed ryzykiem oglądania meczu przez kibiców z problemami krążenia. Incydenty sercowo-naczyniowe, takie jak zawały serca lub arytmie są najczęstsze podczas ważnych meczów – dodaje.

Zawały serca „po porażce” nie są rzadkością. Stres emocjonalny odczuwany podczas meczu jest „taki sam jak podczas wojny czy trzęsienia ziemi” – dodaje Liliana Aladao. Wszyscy argentyńscy lekarze twierdzą, że widzieli już na izbach przyjęć pacjentów, którzy padali ofiarą swojej egzaltacji piłką.

Enrique Gayet, kardiolog, mówi, że „zawały w trakcie meczu są znacznie częstsze u mężczyzn niż u kobiet”. Dodatkowo przyczynę widzi tu w spożywaniu w czasie meczu alkoholu w czasie grupowego kibicowania i wypalaniu wielu papierosów.

Dziś wielki mecz! Oto co musi się wydarzyć, żeby Polska nie odpadła z mistrzostw świata

REKLAMA