Horban w swoim żywiole. Marzy mu się powrót masek i rządowa kampania szczepień

Prof. Andrzej Horban. Foto: PAP/Radek Pietruszka
Prof. Andrzej Horban. Foto: PAP/Radek Pietruszka
REKLAMA

Jeden z czołowych pandemicznych ekspertów, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych i były przewodniczący Rady Medycznej przy premierze rządu warszawskiego, prof. Andrzej Horban postuluje powrót masek oraz rządową kampanię szczepień. Tym razem pretekstem ma być grypa.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Andrzej Horban był pytany m.in. o słowa „ministra pandemii” Adama Niedzielskiego, który przyznał, że koronarestrykcje obniżyły odporność Polaków.

REKLAMA

Niedzielski w końcu TO przyznał: „Dwa lata izolacji spowodowały, że…”

– Podjęte środki, często trudno akceptowalne, miały za zadanie zmniejszyć transmisję wirusa SARS Cov2. Proszę pamiętać, że tzw. obostrzenia były wprowadzane okresowo, a okresowo znacznie luzowane, w zależności od sytuacji epidemicznej. Przy potężnym obłożeniu łóżek szpitalnych w krótkim czasie system opieki medycznej, jak wspomniałem mógł się załamać. I wtedy mieli byśmy znacznie więcej zgonów – grzmiał Horban.

– To, że było mniej zakażeń innymi wirusami, było właśnie efektem prawidłowej polityki. Przy okazji mieliśmy dowód, że przyjęte rozwiązania były skuteczne, jak chodzi o transmisję innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową – powiedział, apelując o apel o używanie masek w miejscach publicznych.

W tym samym wywiadzie prof. Horban stwierdził również, że przy obecnych ok. 40 tys. zakażeń wirusem grypy tygodniowo „nie ma takiej potrzeby, aby wprowadzać podobne rozwiązania jak przy Covid”.

– Wirus grypy jest znany od lat, i nasz układ immunologiczny razi sobie z nim całkiem sprawnie, przede wszystkim mniej jest zespołów ostrej niewydolności krążenia, zatem system opieki medycznej nie jest jak dotąd, zagrożony. Większość przypadków przebiega ambulatoryjnie – mówił.

– Aczkolwiek – uczciwie mówiąc, gdyby zaczęto używać ponownie maseczek w miejscach publicznych – byłoby znakomicie, gdyż zawsze zmniejsza to transmisję wirusów przenoszonych drogą oddechową. I zmniejszy to napór na przychodnie – dodał Horban.

Bogusław Chrabota zapytał również o to, „czy rząd nie powinien zrobić więcej w celu upowszechnienia w Polsce szczepień na grypę”.

– Przede wszystkim społeczeństwo powinno się przekonać do tych szczepień – grzmiał pandemiczny ekspert.

– Efektywność szczepionki przeciw grypie jest co prawda znacznie mniejsza, niż przeciwko Covid-9. Ale chroni, jak się przypuszcza około 30 % osób przed zachorowaniem – przyznał Horban, dodając, że „to też dużo”.

Zdaniem Horbana, zaszczepić się powinni przede wszystkim starsi i bardziej schorowani – a w tych grupach odsetek zaszczepionych jest najniższy.

– I oczywiście rząd powinien taką kampanię wzmóc. Ale proszę pamiętać również o przemożnej sile mass mediów, w tym i gazet. Mam nadzieję, że Pańska znakomita gazeta zacznie promować szczepienia wśród wiernych czytelników – zwrócił się do dziennikarza „Rzeczpospolitej”.

REKLAMA