Niesamowite wydarzenia podczas pogrzebu Benedykta XVI. Wierni mogli obserwować symboliczne obrazki

Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża Benedykta XVI.
Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża Benedykta XVI. / foto: PAP
REKLAMA

Na placu Świętego Piotra trwa msza pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI. Podczas nabożeństwa wierni mogli zaobserwować symboliczne obrazki.

Na placu Świętego Piotra trwa msza pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, której przewodniczy papież Franciszek. W Watykanie zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób, plac jest niemal pełny.

REKLAMA

Pierwsza taka msza w historii

W pierwszej takiej mszy w historii uczestniczą dwie oficjalne delegacje państwowe: z Włoch i Niemiec, czyli ojczyzny Benedykta XVI. W obu są szefowie państw i rządów: prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.

Prywatnie są przywódcy innych krajów, w tym Polski: prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Większość krajów reprezentowanych jest przez ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej.

Przybyły liczne delegacje ekumeniczne, a także przedstawiciele innych religii; są reprezentanci rzymskiej wspólnoty żydowskiej i islamskiej.

W koncelebrze jest około 120 kardynałów na czele z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kardynałem Giovannim Battistą Re, który odprawia mszę przy ołtarzu w związku z problemami, jakie ma Franciszek z poruszaniem się. Koncelebruje też 400 biskupów i 3700 kapłanów.

Godzinę przed rozpoczęciem mszy wyniesiono cyprysową trumnę z ciałem Benedykta XVI z bazyliki Świętego Piotra na plac, na co wierni odpowiedzieli głośnymi oklaskami.

Symboliczne obrazki

Zgromadzeni w Watykanie wierni mogą zaobserwować symboliczne obrazki. Podczas wyniesienia trumny z ciałem Benedykta XVI kopuła bazyliki Świętego Piotra zaczęła wyłaniać się zza mgły.

Po rozpoczęciu mszy pogrzebowej ponownie skryła się we mgle. Pokazała się na chwilę, wraz ze świecącym w słońcu krzyżem, jedynie na czas ewangelii.

Ponadto podczas mszy pogrzebowej papieża Benedykta XVI w pewnym momencie nisko nad głowami wiernych przeleciały czarne ptaki.

Najpierw dwa z nich krążyły nad wiernymi, po chwili pojawił się następny, który leciał na tyle nisko, że zaczepiał niektóre osoby, po czym odleciał.

Dziś pogrzeb Benedykta XVI. Watykan rezygnuje z żałoby. To pierwszy taki przypadek

REKLAMA