Te dane to dramat. Polacy oszczędzają na zdrowiu i jedzeniu, by spiąć budżet

Obrazek ilustracyjny Źródło: Pexels
Obrazek ilustracyjny Źródło: Pexels
REKLAMA

Aż 60 proc. Polaków ma w planach ograniczenie wydatków w I kwartale 2023 roku – wynika z badań Krajowego Rejestru Długów.

60 proc. polskich obywateli zamierza ograniczyć wydatki I kw. br., co piaty Polak jeszcze nie wie, czy ograniczy wydatki, a 16 proc. nie ma w planach ograniczeń.

REKLAMA

W ostatnim półroczu tylko co piąty ankietowany (22 proc.) nie musiał ograniczać wydatków i przejmować się rosnącymi cenami. Za to aż 42 proc. ankietowanych deklarowało, że nie wydaje pieniędzy, tylko odkłada, bojąc się kolejnych podwyżek cen.

„Zdecydowanie najwięcej, bo aż ok. 61 proc. osób, które ograniczyły swoje koszty życia, rezygnuje z wyjść do restauracji, barów czy kawiarni. Ponad połowa (52 proc.) oszczędza też na zakupach ubrań, obuwia i akcesoriów. W odstawkę często idą również wydatki na wyposażenie domu (RTV/AGD, meble) – 48 proc., kulturę i rozrywkę (książki, kino, koncerty) – 46 proc. oraz na podróże – 45,5 proc.” – czytamy.

W grupie wiekowej 18-24 pasa zaciska już 56 proc. Polaków. Dużo gorzej jest grupie 65-74 – ponad 70 proc. seniorów jest zmuszonych do ograniczenia wydatków.

Polacy ryzykują zdrowiem z biedy

Najtragiczniejsze jest to, że kryzys w połączeniu z fatalną polską służbą zdrowia sprawia, że Polacy ryzykują swoim zdrowiem, by jakoś spiąć domowy budżet.

„Blisko co piąty Polak, aby spiąć budżet ryzykuje swoim zdrowiem, oszczędzając na lekach bądź badaniach i wizytach lekarskich. 40 proc. dosłownie zaciska pasa, mniej wydając na zakupy spożywcze, wykazało badanie” – czytamy.

Polacy oszczędzają, więc wiele branż nie zarabia

– Finansowa wstrzemięźliwość konsumentów oznacza kolejne trudne miesiące dla wielu branż, w tym z pewnością dla gastronomicznej, handlowej, rozrywkowej czy turystycznej. Z rynku znika coraz więcej małych, lokalnych restauracji i sklepów. Wzrost niewypłacalności w biznesie potwierdzają też dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. W 2022 r. łączna liczba upadłości i restrukturyzacji wzrosła o jedną piątą w stosunku do poprzedniego roku. Duży przyrost widać chociażby wśród firm zajmujących się zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. 28proc. więcej z nich ogłosiło w ubiegłym roku restrukturyzację z powodu problemów finansowych – podsumował prezes KRD.

Badanie „Oszczędzanie Polaków w inflacji” zostało przeprowadzone w grudniu 2022 r. przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (N=1 008) metodą CAWI.

Zawyżanie cen paliw. Podejrzany nie tylko Orlen

REKLAMA