Sanitarystyczna premier podała się do dymisji. „Nie mam dość energii”

Jacinda Ardern/Fot. screen
Jacinda Ardern/Fot. screen nzherald.co.nz
REKLAMA

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła w czwartek swoją dymisję, twierdząc, że „nie ma już dość energii”, by dalej rządzić. Ardern jest szefową rządu od 5,5 roku, a do wyborów parlamentarnych zostało dziewięć miesięcy.

Jestem człowiekiem. Dajemy z siebie tyle, ile możemy i tak długo, jak możemy, a potem nadchodzi na nas czas. I dla mnie ten czas nadszedł – powiedziała Ardern na posiedzeniu swojego ugrupowania Partia Pracy.

REKLAMA

Po prostu nie mam dość energii na kolejne cztery lata – dodała.

42-letnia Jacinda Ardern została premierem w koalicyjnym rządzie w 2017 roku. Następnie poprowadziła centrolewicową Partię Pracy do miażdżącego zwycięstwa w następnych wyborach trzy lata później.

Po długim okresie rekordowego poparcia społecznego jej rządów w Nowej Zelandii, czasami nazywanymi tam nawet „Jacindamanią”, od pewnego czasu musi mierzyć się ze spadkiem notowań swoich i jej partii. Pozycja Ardern w sondażach spada proporcjonalnie do pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju.

Ostatnie badania opinii społecznej dają przewagę w zaplanowanych na 14 października wyborach parlamentarnych centroprawicowej koalicji. Ardern zapewnia jednak, że nie jest to powód jej odejścia.

Nie uważam, że nie możemy wygrać następnych wyborów, wierzę, że możemy i wygramy – powiedziała. Sprecyzowała, że jej rezygnacja wejdzie w życie nie później niż 7 lutego, a Partia Pracy zagłosuje za powołaniem nowego lidera za trzy dni.


Zobacz także: KORONAFASZYZM. Już się z tym nie kryją! Premier Nowej Zelandii przyznała TO wprost [VIDEO]


 

REKLAMA