MEGASKANDAL! Będą sądzić lekarzy za „zniechęcanie do szczepień”. Lista jest długa

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Pexels (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Pexels (kolaż)
REKLAMA

„Zniechęcający do szczepień medycy staną przed sądami lekarskimi. Sprawa dotyczy 116 osób. Wnioski o ukaranie lekarzy dotyczą propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną” – czytamy na łamach serwisu Prawo.pl

Jak nieoficjalnie dowiedzieli się dziennikarze Prawo.pl, wnioski przekazane do trzech sądów (we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku), dotyczą 116 lekarzy i lekarzy dentystów, sygnatariuszy listów i apeli Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców. Członkowie stowarzyszenia przekonywali m.in. (strona internetowa, media społecznościowe), że szpryce nie są bezpieczne oraz mają charakter eksperymentalny.

REKLAMA

Dorota Sienkiewicz zawieszona za zniechęcanie do szczepień przeciwko covidowi. Ten apel nie spodobał się Izbie Lekarskiej [VIDEO]

Cytowany przez Prawo.pl dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, autor bloga prawalekarza.pl zaznacza, iż Konstytucja jasno precyzuje, że mamy wolność prowadzenia badań naukowych i głoszenia poglądów, w tym do pisania listów czy kierowania apeli.

– Dlatego mamy do czynienia z bardzo delikatną materią dotyczącą, z jednej strony wolności wypowiedzi, a z drugiej – wiedzy medycznej. Lekarze mają prawo do głoszenia poglądów. Nie mają natomiast prawa wydawać zaleceń niezgodnych z wiedzą medyczną. Innymi słowy, nie mogą mówić: nie szczepcie się. To byłoby zalecenie medyczne, za które sądy lekarskie mogą ścigać – twierdził cytowany przez serwis prawnik.

Jak stwierdził na łamach Prawo.pl rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Przemysław Ciupka postępowanie w sprawie wspomnianych wcześniej 116 osób będzie wyzwaniem, bo chodzi o lekarzy z całej Polski. Wniosek o ukaranie, który trafił do Okręgowego Sądu Lekarskiego przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej dotyczy 19 lekarzy.

– Dotyczy ono propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną – powiedział cytowany rzecznik.

Dr Martyka: Nadszedł czas, kiedy mówię DOŚĆ

REKLAMA