Kryzys jajeczny pogłębia się. Ogromny pożar strawił trzecią największą fermę w USA [VIDEO]

Pożar fermy jaj w USA.
Pożar fermy jaj w USA. / Fot. Norwich Firefighters Local 892/screen
REKLAMA

Gigantyczny pożar spowodował duże straty w trzeciej największej fermie jaj w USA. Żywcem spłonęło nawet sto tysięcy kurczaków. Drożejące w błyskawicznym tempie jaja będą jeszcze droższe.

Strażacy otrzymali zgłoszenie w sobotę po południu. Płonęła ferma Hillandale w miejscowości Bozrah w stanie Connecticut.

REKLAMA

W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło w sumie 21 jednostek straży pożarnej. Walka z żywiołem trwała osiem godzin. Doszczętnie spłonął wielki, dwupiętrowy kurnik.

Mówi się, że spłonąć żywcem mogło nawet 100 tysięcy kurczaków. Dokładna liczba nie jest jeszcze znana. Właściciele i pracownicy fermy odmawiają na razie komentarza.

Ferma Hillandale jest trzecią największą fermą jaj w USA. Hoduje ponad 20 milionów kurcząt.

Przyczyny pożaru nie są na razie znane. Władze stanu Connecticut zapowiadają śledztwo.

Nie można wykluczyć, że pożar nie był przypadkiem. Podobnych w ostatnim czasie było kilka. W grudniu 2022 roku w pożarze zginęło 250 tys. kurczaków na dużej fermie drobiu w Pensylwanii. Straty oszacowano na 12 mln USD. Miesiąc wcześniej spłonęła stodoła na fermie Lexington w Karolinie Południowej.

To tylko najświeższe przykłady. Ostatnie oficjalne dane pochodzą z 2020 roku. Wówczas w pożarach ferm zginęło 1,6 mln zwierząt hodowlanych, w tym 1,3 mln kur.

CZYTAJ TAKŻE: „Jajka to nowy Bitcoin!” Puste półki i gwałtowny wzrost cen

W ostatnim czasie jajka są jednym z najszybciej drożejących produktów. W USA w ciągu roku cena detaliczna wzrosła 2,5-krotnie, a sobotni pożar także będzie miał wpływ na ceny.

Szokujący wzrost cen jajek odczuwają także Polacy. W sklepach kosztują one już niemal dwa razy więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu. A to prawdopodobnie nie koniec…

Szokujący wzrost cen jajek. Fatalne prognozy. „To się dopiero w pełni będzie ujawniać”

REKLAMA