Szwedzkie kłopoty z wejściem do NATO. Mają zakazać palenia Koranu

Imigranci w Szwecji/arabskie napisy w jednym ze szpitali/. Fotografia ilustracyjna. Foto: YouTube
Imigranci w Szwecji. Palenie flag jest w tym kraju prawnie dozwolone. Podobnie jak palenie np. Koranu. Fotografia ilustracyjna. Foto: YouTube
REKLAMA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan postawił rządowi w Sztokholmie nowy warunek w sprawie akcesji tego kraju do NATO. „Nie zaakceptujemy szwedzkiego wniosku do NATO, dopóki w Szwecji dozwolone będzie palenie Koranu” – oświadczył Erdogan w parlamencie.

Jednocześnie przywódca Turcji powtórzył, że „jest otwarty na wejście Finlandii do NATO”. Stanowisko to zostało wcześniej odrzucone przez rząd w Helsinkach, który „podtrzymuje linię, że do Sojuszu z powodów bezpieczeństwa powinna dołączyć zarówno Finlandia jak i Szwecja”.

REKLAMA

W Szwecji palenie Koranu ani ksiąg ważnych dla innych religii, a także flag narodowych nie jest prawnie zabronione. Takie zachowanie mieści się w granicach wolności słowa. Inaczej jest w Finlandii, gdzie może być uznane za obrazę uczuć religijnych lub znieważenie. Z tego powodu we wtorek policja w Helsinkach nie dopuściła do publicznego spalenia koranu.

W ostatnich dniach aktu spalenia Koranu w Sztokholmie i Kopenhadze dopuścił się szwedzko-duński skrajnie prawicowy aktywista Rasmus Paludan. Doprowadziło to do napięć na linii Ankara-Sztokholm, a strona turecka oświadczyła, że nie ratyfikuje członkostwa Szwecji w NATO.

Polak wspiął się na słynną piramidę majów. Został uderzony kijem i zatrzymany [VIDEO]

REKLAMA