Parlament uznał wielki głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Bułgarski parlament przyjął w środę rezolucję, w której uznał wielki głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo i zdecydowanie potępił osoby odpowiedzialne za jego spowodowanie.

Posłowie postanowili, że ofiary wielkiego głodu będą upamiętniane co roku w ostatnią sobotę listopada. Negowanie, lekceważenie i próby usprawiedliwienia tego ludobójstwa jest aktem zhańbienia pamięci milionów ludzi, którzy zginęli z winy władz – napisano w oświadczeniu deputowanych, przyjętym 134 głosami w 240-miejscowym parlamencie. Posłowie Bułgarskiej Partii Socjalistycznej nie uczestniczyli w głosowaniu. W okresie wielkiego głodu według historyków na Ukrainie zginęło od 7 do 8 milionów ludzi.

REKLAMA

Oświadczenie przyjęto w dniu, w którym Bułgaria upamiętnia ofiary komunizmu. Decyzję o ogłoszeniu 1 lutego dniem pamięci ofiar komunizmu przyjęto na wniosek byłych antykomunistycznych prezydentów Żeliu Żelewa i Petyra Stojanowa w 2011 roku.

Dzień 1 lutego wybrano dla upamiętnienia ofiar tzw. Trybunału Narodowego – specjalnego sądu karnego działającego w latach 1944-1945, po objęciu władzy przez komunistów. Trybunał wydał 9155 wyroków; 2618 razy orzekł karę śmierci i 1226 razy karę dożywocia. Skazano łącznie 10907 przedstawicieli przedwojennych władz Bułgarii, wojskowych, przedsiębiorców i intelektualistów.Pierwsze wyroki, które skazywały na śmierć brata cara Borysa III Kiriła Sakskoburggotskiego, regentów pełniących władzę w imieniu niepełnoletniego następcy tronu Symeona, byłego premiera Nikołę Muszanowa i 17 ministrów wydano właśnie 1 lutego 1945 roku.

(PAP)

REKLAMA