Grzyby halucynogenne i tabletki ecstasy dozwolone do użytku medycznego

Kangury bywają niebezpieczne. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Kangury bywają niebezpieczne. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Grzyby halucynogenne i tabletki ecstasy zostaną dozwolone do użytku medycznego w Australii; decyzja wejdzie w życie 1 lipca – poinformował australijski urząd nadzoru farmaceutyków TGA.

Oznacza to, że psylocybina, zawarta w grzybach halucynogennych, oraz metylenodioksymetamfetamina (MDMA), znana jako ecstasy, będą mogły być używane w Australii w celach terapeutycznych w kontrolowanym środowisku medycznym. MDMA będzie można wykorzystywać w leczeniu zespołu stresu pourazowego, a psylocybinę w leczeniu depresji.

REKLAMA

TGA podkreślił, że w przypadku tych dwóch schorzeń istnieją „wystarczające dowody na potencjalne korzyści dla niektórych pacjentów” wynikające z zastosowania MDMA i psylocybiny.

„Poprzez tę decyzję dostrzeżono obecny brak opcji dla pacjentów chorujących na specyficznie odporne na leczenie choroby umysłowe” – napisano w oświadczeniu.

„Możliwość przepisywania (tych środków) będą mieli jedynie psychiatrzy, biorąc pod uwagę ich specjalistyczne kwalifikacje i ekspertyzę w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne” – przekazał TGA.

Mike Musker, badacz zdrowia psychicznego oraz znawca tematyki zapobiegania samobójstwom z Uniwersytetu Australii Południowej, powiedział AFP, że krok podjęty przez TGA był długo oczekiwany.

„Jest wiele osób w społeczności cierpiących na zespół stresu pourazowego i depresję, szczególnie wśród weteranów i osób ze służb ratunkowych, na które standardowe leki psychiatryczne nie działały” – powiedział Musker.

(PAP)

REKLAMA