Lockdowny, kryzys, a teraz wojna. Coraz więcej Polaków ma objawy depresji [BADANIE]

Załamanie, depresja.
Źródło: Pexels
REKLAMA

Najnowsze badania, które przeprowadziła firma UCE Research i platforma ePsycholodzy.pl na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” przynoszą fatalne informacje o zdrowiu psychicznym Polaków. Już ponad trzy czwarte obywateli ma objawy pogorszenia się stanu psychicznego – w tym depresji.

Depresja to poważna choroba, która może być nawet śmiertelna. Dane o tym, że może ona w Polsce dotyczyć aż tylu osób, muszą być więc alarmujące.

REKLAMA

Pogorszenie się stanu psychicznego Polaków niesie ze sobą także inne niebezpieczeństwa. Zły stan zdrowia psychicznego polskich obywateli odbija się także na gospodarce.

„Straty dla gospodarki wywołane depresją mogą nad Wisłą sięgać pułapu nawet około 2 mld złotych rocznie” – czytamy w tekście.

Już ponad 75 proc. Polaków ma objawy pogorszenia się stanu psychicznego. 47 proc. polskich obywateli zaczęło odczuwać pogorszenie się zdrowia psychicznego po fali podwyżek cen oraz rat kredytów.

Zdrowie psychiczne Polaków testowane w ostatnim czasie nieustannie. Najpierw pandemia, później lockdwony i antywolnościowy reżim sanitarny, przymusowe kwarantanny, a teraz kryzys gospodarczy i wojna za miedzą.

Obecnie to właśnie sytuacja gospodarcza najbardziej dobija obywateli Rzeczypospolitej. Eksperci twierdzą, że do tych wszystkich czynników zaraz mogą dojść kolejne.

– Wkrótce do tego zestawu mogą dołączyć nowe czynniki, takie jak uśpiony od dłuższego czasu lęk o pracę. W mojej ocenie, dopóki nie zmienią się te wskaźniki, sytuacja nie ulegnie poprawie – powiedział psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl.

Tymczasem sytuacja gospodarcza jest fatalna. Coraz więcej Polaków oszczędza na zdrowiu i jedzeniu, by jakoś związać koniec z końcem. Pisaliśmy o tym:

Te dane to dramat. Polacy oszczędzają na zdrowiu i jedzeniu, by spiąć budżet

REKLAMA