Stoltenberg: Chiny nie są wiarygodne

Jens Stoltenberg. / Foto: PAP
Jens Stoltenberg. / Foto: PAP
REKLAMA

Chiny nie mają wiele wiarygodności, ponieważ nie zdołały potępić nielegalnej inwazji na Ukrainę – powiedział w piątek w Tallinie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, komentując chińskie propozycje zakończenia rosyjskiej wojny na Ukrainie.

Uczestnicząca w konferencji prasowej w estońskiej stolicy szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dodała, że swą wiarygodność Pekin traci również przez to, że podpisał z Rosją porozumienie o wiecznej przyjaźni bezpośrednio przed rozpoczęciem agresji przeciwko Ukrainie. „Chiny stanęły po jednej ze stron tej wojny” – dodała.

REKLAMA

Dokument zatytułowany „Stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego” został opublikowany w piątek rano na stronie internetowej ministerstwa, w pierwszą rocznicę wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, zareagował na oświadczenie, uznając, że dokument „mógł zatrzymać się na jego pierwszym punkcie, mówiącym o szacunku dla suwerenności wszystkich narodów”. „Wojna może zakończyć się jutro, jeśli Rosja przestanie atakować Ukrainę i wycofa swoje siły” – dodał.

„Przyjrzymy się chińskim propozycjom, oczywiście, ale biorąc pod uwagę to, że Chiny stanęły po jednej ze stron tej wojny” – wskazała przewodnicząca KE. „Mamy sygnały i informacje o tym, że Chiny mogą rozważać wysłanie Rosji sprzętu wojskowego. Byłoby to łamiącym prawo międzynarodowe wsparciem agresji” – dodał Stoltenberg.

Chiny przedstawiły dwunastopunktowy plan ws. wojny na Ukrainie

REKLAMA