Lepiej późno, niż wcale. Na Słowacji opublikowano strukturę kontrwywiadu wojskowego z lat komunizmu i nazwiska oficerów

Parlament Słowacji.
Parlament Słowacji. / foto: Wikipedia, Frettie, CC BY 3.0
REKLAMA

Słowacki Instytut Pamięci Narodowej (UPN) opublikował 2 marca zrekonstruowaną strukturę organizacyjną kontrwywiadu wojskowego i nazwiska 371 oficerów z lat 1968-1989. Instytut uzupełnił w ten sposób wcześniejsze publikacje o Państwowej Służbie Bezpieczeństwa (StB) na Słowacji.

Przewodniczący zarządu UPN Jergusz Sivosz, podkreślił, że kontrwywiad wojskowy był częścią StB, podlegającą Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Jego głównym zadaniem była ochrona wywiadowcza Czechosłowackiej Armii Ludowej. W praktyce jednak podobnie jak inne jednostki StB, zajmował się inwigilacją, kontrolą i prześladowaniem tzw. wrogów wewnętrznych i zewnętrznych reżimu komunistycznego oraz pomagał partii komunistycznej utrzymać się przy władzy.

REKLAMA

Kontrwywiad wojskowy zajmował się także walką z dywersją ideologiczną, wykrywaniem przyczyn obniżenia gotowości bojowej armii (np. kradzieży broni lub dezercji), a także ochroną tajemnicy gospodarczej i służbowej państwa.

Monitorował również żołnierzy i członków ich rodzin przebywających za granicą lub mających kontakt z osobami z zagranicy. Działał też w jednostkach straży granicznej, w szczególności w 11. Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza z siedzibą w Bratysławie, która odpowiadała za odcinek granicy z Austrią.

Podczas spotkania z prasą podkreślono, że rekonstrukcja struktury organizacyjnej i jej obsady personalnej wymagała badań archiwalnych i historycznych. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że wiele akt personalnych znajduje się w Czechach, o które Instytut musiał występować do odpowiednich instytucji.

Instytut Pamięci Narodu od 2007 roku publikuje strukturę jednostek StB na Słowacji oraz ich obsadę personalną. Do tej pory opublikował dane o ponad 4 690 funkcjonariuszach. W najbliższym okresie planuje publikację kolejnych jednostek StB. Mają to być m.in. jednostki kontrwywiadu cywilnego i wojskowego z lat 50. i 60. oraz jednostki śledcze.

REKLAMA