
Do poważnej awantury doszło niedawno w japońskim metrze. Jadący nim starszy pan w pewnym momencie zaczął okładać gazetą siedząca obok kobietę. Interweniować musiały właściwe służby.
Wszystko dlatego, że wspomniana kobieta, zajmująca siedzenie obok, postanowiła skrzyżować nogi. Takie zachowanie w Japonii (i w Korei) uchodzi za niewłaściwe. Jest oznaką braku manier, pokory i szacunku, zwłaszcza ze strony kobiet w obecności mężczyzn i w miejscach publicznych. Kojarzone jest z kulturą europejską.
Co ciekawe, rozjuszony mężczyzna, siedzi z szeroko rozstawionymi nogami. Taka pozycja uznawana jest w Japonii za właściwą.
Więcej:
nóg jest głęboko związane z kulturą Zachodu, a dla wielu Japończyków jest oznaką braku manier, pokory i szacunku, zwłaszcza ze strony kobiet w obecności mężczyzn i w miejscach publicznych. Krzyżowanie nóg wg japońskich antropologów dotarło do Japonii dopiero pod koniec XIX 2/8 pic.twitter.com/lT6BnopInK
— Dalekowschodnie Refleksje (@dal_refleksje) March 5, 2023
wielu mężczyzn w Japonii (oraz Korei) taką właśnie pozycję przyjmuje.
Zakładanie nogi na nogę wskazuje również na relaks i dobre samopoczucie, a w formalnych sytuacjach Japończyk ma czuć się nieco spięty i skoncentrowany, a nie rozluźniony. 7/8 pic.twitter.com/DHBy6mhVkF— Dalekowschodnie Refleksje (@dal_refleksje) March 5, 2023
Co naprawdę oznacza „mieszkanie prawem, nie towarem”? Korwin-Mikke wyjaśnia