Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Organizatorzy obawiają się ataku. „Traktujemy to zagrożenie bardzo poważnie”

Strefa kibica w Paryżu podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Strefa kibica w Paryżu podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, ERIC SALARD, CC BY-SA 2.0
REKLAMA

Atak dronów – to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, budzących obawy organizatorów przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu, choć do aktu terrorystycznego na największej imprezie sportowej nie doszło od 1996 roku.

Traktujemy to zagrożenie bardzo poważnie. Pracowaliśmy nad rozwiązaniami od dłuższego czasu – powiedział agencji AFP nie wymieniony z nazwiska wysoki funkcjonariusz służb.

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie są idealną sceną światową i oczywiście służby bezpieczeństwa pracują nad wszystkimi scenariuszami, aby zapobiec możliwemu atakowi. A drony są na szczycie naszych priorytetów – podkreślił.

W ostatnich latach coraz większe możliwości dronów cywilnych budzą niepokój sił bezpieczeństwa. W Paryżu w 2021 roku policja przechwyciła dron turysty. – Leciał z prędkością 140 km/h i potrafił wznieść się na kilka kilometrów. Tam zobaczyliśmy, że mamy problem – potwierdza funkcjonariusz.

Przedstawiciel francuskiej armii twierdzi, że zidentyfikowano trzy główne zagrożenia: „atak drona z użyciem ładunku wybuchowego, jaki obserwujemy na co dzień na Ukrainie, koordynacja ataku terrorystycznego z rozpowszechnianiem obrazów zakłócających oraz przeszkadzanie za pomocą drona”.

Istnieje również ryzyko ataku „rojami dronów”, które nagle pojawiają się na niebie i których lot jest skoordynowany.

Ten scenariusz ataku wojskowego wymaga większych zdolności, jakie posiada państwo. To niekoniecznie jest najbardziej prawdopodobna hipoteza dla igrzysk olimpijskich – ocenia Thibault Fouillet z Fundacji Badań Strategicznych.

Rój dronów wymaga dużej koordynacji i będzie dużo bardziej wrażliwy na zagłuszanie. Zagrożenie wydaje nam się słabe – potwierdza agencji AFP generał Etienne Faury, dowódca Brygady Lotniczej Stałego Stanowiska Bezpieczeństwa, odpowiedzialny za ochronę nieba podczas igrzysk w Paryżu.

Aby zabezpieczyć niebo, Siły Powietrzne i Kosmiczne będą koordynować ochronę. Rozważa się kilka możliwości przechwytywania dronów, w szczególności użycie drona przechwytującego zdolnego do rozmieszczenia dużej sieci, a nawet użycie lasera lub impulsu elektromagnetycznego.

Widmo zamachu spędza sen z powiek organizatorów kolejnych igrzysk. W 1972 roku w Monachium członkowie palestyńskiej organizacji terrorystycznej Czarny Wrzesień zamordowali 11 osób z olimpijskiej reprezentacji Izraela. W 1996 w Atlancie eksplodowała bomba w parku, zabijając jedną osobę i raniąc 111. Od tego czasu żaden akt terrorystyczny nie zepsuł igrzysk.

REKLAMA