Co po wygranej na loterii? Kobiety częściej wybierają rozwód, a mężczyźni…

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Co się dzieje z ludźmi po wygranej na loterii? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć szwedzcy naukowcy. Ich wnioski są zaskakujące.

Wygrana na loterii to marzenie wielu ludzi. Niektórzy grają regularnie, inni tylko okazjonalnie, licząc na szczęśliwy traf. Co się jednak dzieje z tymi, którzy faktycznie trafiają wielką wygraną? Czy ich życie zmienia się na lepsze czy na gorsze? Jak radzą sobie z nagłym bogactwem i jak wpływa ono na ich relacje z innymi?

REKLAMA

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ponieważ każdy człowiek jest inny i reaguje inaczej na zmiany w swoim życiu. Niektórzy zachowują spokój i rozsądek, inni tracą głowę i popadają w kłopoty. Nie brakuje też przykładów osób, które po wygranej stają się nieszczęśliwe lub nawet popełniają samobójstwo.

Naukowcy z różnych krajów próbowali odpowiedzieć na to zagadnienie, badając losy zwycięzców loterii i porównując ich z losami osób, które nie wygrały. Ich wyniki są często zaskakujące i pokazują, że pieniądze nie zawsze dają szczęście.

Jak zmienia się życie rodzinne po wygranej na loterii?

Jedno z najciekawszych badań w tym zakresie zostało przeprowadzone przez szwedzkich naukowców, którzy przeanalizowali dane ponad 3 tysięcy osób, które wygrały w latach 1999-2007 sumy od 100 tysięcy do 8 milionów koron szwedzkich (od około 40 tysięcy do ponad 3 milionów złotych). Następnie porównali ich sytuację rodziną i demograficzną z grupą kontrolną osób o podobnym wieku i dochodach.

Okazało się, że dla mężczyzn wygrywających w loterii skutkiem było częstsze zawieranie małżeństw i niższe ryzyko rozwodu. Naukowcy sugerują, że nagłe bogactwo zwiększa atrakcyjność mężczyzn jako potencjalnych i obecnych partnerów. Ponadto ma też wpływ na „płodność”, bo mężczyźni, którzy wygrali, częściej stawali się ojcami.

Z kolei w kontekście kobiet sytuacja była odwrotna. Wygrana na loterii – w aspekcie skutków na gruncie rodzinnym – powodowała zwiększenie ryzyka rozwodu. Badacze tłumaczą to tym, że kobiety uzyskujące niezależność finansową mogą łatwiej podjąć decyzję o rozstaniu się z partnerem lub też stać się mniej atrakcyjne dla mężczyzn ze względu na zmniejszenie różnicy dochodowej.

REKLAMA