Portal WolneMedia.net wygrał z ABW! Sommer: Teraz czas na „Najwyższy Czas!”

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: flickr
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: flickr
REKLAMA

„To pierwsze (bezprecedensowe) orzeczenie sądu ws. blokowania stron internetowych przez ABW” – pisze administrator strony WolneMedia.Net, Maurycy Hawranek. Ten portal tak samo jako NCzas.com, był bezprawnie blokowany przez polskie służby.

„Portal wolnemedia wygrał z ABW! WSA uznał blokadę portalu za bezprawną. Teraz czas na Najwyższy Czas!” – informuje na swoim Twitterze redaktor naczelny Najwyższego Czasu! – Tomasz Sommer.

REKLAMA

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Rzeczywiście, jak informuje administrator strony WolneMedia.Net, Maurycy Hawranek, stronie udało się wygrać z polskimi służbami przed sądem.

„Nie mogę ujawnić, co było w części procesowej, gdyż ma status niejawny, ale mogę ujawnić część jawną — wyrok” – pisze na stronie Hawranek i w podpunktach opisuje, co zaszło:

1. WSA uznał żądanie przez ABW zablokowania portalu WolneMedia.net za nieskuteczne (czyli bezprawne i bezzasadne), oraz zasądził na koszt ABW zwrot kosztów sądowych i podróży do Warszawy (nie miałem biletu powrotnego, więc nie będzie zwrotu kosztów podróży z sądu do domu).

2. Przez 1/4 uzasadnienia WSA masakrował materiał dowodowy ABW z teczki założonej przez ABW naszemu portalowi.

3. Przez 2/4 uzasadnienia WSA przywoływał Konstytucje i wyjaśniał prawnikowi z ABW, że Konstytucja zakazuje cenzury prewencyjnej oraz gwarantuje wolność słowa, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, oraz wyjaśniał ABW dlaczego.

4. Przez 1/4 uzasadnienia WSA pouczał obie strony, udzielając rutynowych informacji prawno-sądowych.

Hawranek pisze, że jest to „pierwsze (bezprecedensowe) orzeczenie sądu ws. blokowania stron internetowych przez ABW”.

„Możliwe, że wyrok pomoże innym stronom internetowym wywalczyć odblokowanie, a być może ABW sama, po wyroku, zdejmie blokady z innych stron? Zobaczymy…” – dodaje autor.

Sprawa WolneMedia.net vs ABW daje nadzieją stronom takim jak NCzas.com, które również są bezprawnie cenzurowane i blokowane przez służby państwa, że i one będą mogły wrócić do normalnego funkcjonowania.

ABW blokuje portal Najwyższego Czasu!

Nałożona 9 lutego 2023 roku na nczas.com blokada odbywa się na poziomie serwerów DNS dostawców Internetu. W praktyce nikt, kto używa domyślnych ustawień polskich serwerów DNS, nie wejdzie na stronę nczas.com. Dopiero zmiana konfiguracji na telefonie czy laptopie i wymuszenie korzystania z innych DNS niż te wgrane przez dostawcę Internetu, pozwala przeglądać artykuły na nczas.com.

Ci z Państwa, którzy wchodzą na stronę bez przeszkód, zawdzięczają to odpowiednim ustawieniom, łączą się z zagranicy lub korzystają z usług lokalnych dostawców sieci internetowej, którzy zazwyczaj z dużym opóźnieniem wykonują polecenia służb.

Szczęśliwie (jeszcze?) istnieją metody obchodzenia cenzury, a macki „tajemniczych sił” nie sięgają wszędzie. Instrukcję, jak ominąć cenzurę i wciąż swobodnie korzystać z Internetu, przy okazji poprawiając bezpieczeństwo w sieci poprzez unikanie permanentnej inwigilacji, zamieściliśmy na Facebooku (kliknij) oraz Twitterze (kliknij). Zachęcamy do podsyłania tym, którzy na stronę wejść nie mogą.

Redakcja Najwyższego Czasu! nie zamierza pozostać bierna. Wolność słowa w Polsce jeszcze nigdy nie była tak bardzo zagrożona. Zróbmy wszystko, by ją obronić i by ukarać tych, którzy się na nią zamachnęli.

Działania te to nie tylko uderzenie w wolność słowa, ale także uderzenie w konkurencję polityczną oraz w wolność gospodarczą. De facto oznacza zakaz działalności gospodarczej polegającej na przekazywaniu wiadomości dla 2 milionów osób, które co miesiąc wchodzą na naszą stronę.

Moja cenzura jest lepsza niż twoja. KRRiT walczy z Google i YouTube. Sośnierz interweniuje ws. portalu NCZAS.COM [VIDEO]

REKLAMA