Warszawa przejmuje budynek od Rosjan. To kolejne „szpiegowo”

Budynek przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie. Widok od strony ul. Łowickiej / Foto: screen Google Maps
Budynek przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie. Widok od strony ul. Łowickiej / Foto: screen Google Maps
REKLAMA

Władze stolicy przejeły w sobotę budynek przy ulicy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie nielegalnie zajmowany przez rosyjską ambasadę. Przejęcie odbyło się na wniosek miasta złożony w porozumieniu z MSZ i przebiegało bez zakłóceń – poinformował rzecznik resortu dyplomacji i „sługa narodu ukraińskiego” Łukasz Jasina.

O sprawie poinformował portal tvp.info. „W sobotę rano przed budynkiem przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie, gdzie mieści się rosyjska szkoła średnia, pojawili się policjanci. Okazuje się, że miasto rozpoczęło przejmowanie bezprawnie zajmowanego przez Rosjan budynku” – podał portal.

REKLAMA

– Przejęcie komornicze odbywa się na wniosek Miasta Stołecznego Warszawy złożony w pełnym porozumieniu z MSZ na podstawie wyroku sądowego przyznającego państwu polskiemu prawo własności tego budynku, od lat nielegalnie dzierżonego przez rosyjską ambasadę – wyjaśnił rzecznik resortu spraw zagranicznych.

Jasina zaznaczył, że nieruchomość ta nie miała żadnego statusu dyplomatycznego. – Jest to po prostu odzyskanie własności Skarbu Państwa, niemające żadnego związku z Konwencją wiedeńską – dodał.

– Egzekucja komornicza jest dzisiaj przeprowadzana. Zostanie przeprowadzona do końca. Według posiadanych przez mnie informacji na godzinę 12 przebiega ona bez zakłóceń – powiedział rzecznik MSZ.

Portal tvp.info przypomniał w sobotę komunikat MSZ z marca 2022 roku, w którym resort informował, że wystąpił do właściwych organów administracji publicznej, rekomendując wszczęcie postępowań egzekucyjnych w sprawie dwóch nieruchomości niewykorzystywanych na cele dyplomatyczno-konsularne i znajdujących się w bezprawnym posiadaniu Federacji Rosyjskiej.

Poza budynkiem przy ulicy Kieleckiej 45 było to też tzw. szpiegowo przy ul. Sobieskiego 100. Miasto przejęło je rok temu. W obu przypadkach w sprawie wydania nieruchomości Skarbowi Państwa zapadły prawomocne orzeczenia sądów polskich.

W przejmowanym w sobotę budynku przy ul. Kieleckiej 45 – jak napisał tvp.info – znajduje się rosyjska szkoła średnia, w której uczą się dzieci dyplomatów oraz wojskowych.

„Budynek został znacjonalizowany i przekazany stronie radzieckiej w 1945 roku. Osiem lat później otwarto tam Szkołę Średnią Ogólnokształcącą przy Ambasadzie ZSRR. Szkoła prawdopodobnie została tymczasowo zamknięta po inwazji Rosji na Ukrainę” – przekazał portal.

Co dalej ze „szpiegowem”? Trzaskowski chciał je przekazać Ukraińcom. „Nie spełnia żadnych norm budowlanych”

REKLAMA