Wolnościowy głos z Kościoła. „Chrześcijanin nie może czuć się uprawniony do tego, by nie pracować i żyć na koszt innych”

Biskup Damian Bryl. Źródło: PAP/Tomasz Wojtasik
Biskup Damian Bryl. Źródło: PAP/Tomasz Wojtasik
REKLAMA

Żaden chrześcijanin nie może czuć się uprawniony do tego, by nie pracować i żyć na koszt innych – powiedział biskup diecezji kaliskiej Damian Bryl podczas mszy św. z okazji 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. To wolnościowy głos z Kościoła Katolickiego, którego brakuje w ostatnim czasie.

31. pielgrzymka do św. Józefa Rzemieślnika odbyła się tradycyjnie w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Tegoroczne hasło brzmiało: „Święty Józefie uproś łaskę miłości, zgody i pokoju”.

REKLAMA

Mszy przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, w modlitwie uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników z całej Polski.

Biskup diecezji kaliskiej Damian Bryl podczas kazania powiedział, że praca jest szanowana, ponieważ stanowi źródło bogactwa lub przynajmniej godnych warunków do życia. Zdaniem duchownego jest ona skutecznym narzędziem przeciwko ubóstwu.

– Ale nie wolno ulegać ubóstwieniu pracy, ponieważ nie można w niej odnaleźć ostatecznego i nieodwołalnego sensu życia. Praca ma istotne znaczenie dla życia człowieka, ale to Bóg, a nie praca, jest źródłem życia i celem człowieka –
powiedział.

Kapłan przytoczył dwa przysłowia, które wierni powinni przestrzegać w swoim życiu: „Lepiej mieć mało z bojaźnią pańską, niż z niepokojem wielkie bogactwo” i „Lepiej mieć mało z prawością, niż wielkie zyski z bezprawiem”.

Biskup powiedział też o obowiązku łączenia pracy z odpoczynkiem. – Człowiekowi skrępowanemu koniecznością pracy odpoczynek otwiera perspektywę pełniejszej wolności i wiecznego szabatu – oświadczył. Zdaniem bpa Damiana Bryla odpoczynek pozwala ludziom wspominać i na nowo przeżywać boże dzieła, nabrać odpowiedniego stosunku i dystansu do pracy, nie pozwala zatopić się w pracy.

– Pozwala zauważyć, że obok pracy są także inne wartości – rodzina, wiara, ojczyzna. Wszyscy potrzebujemy odpoczynku i dobrze przeżytej niedzieli – powiedział.

Według duchownego praca nie powinna być powodem utrapienia, ponieważ zbytnio zatroskany i zaniepokojony wieloma sprawami człowiek ryzykuje zaniedbanie tego, co istotne.

Wolnościowe przesłanie biskupa z Wielkopolski

Podczas kazania biskup przypomniał, że chrześcijanie nie powinni dążyć do tego, by żyć na koszt innych. To wyjątkowo wolnościowe przesłanie.

Żaden chrześcijanin nie może czuć się uprawniony do tego, by nie pracować i żyć na koszt innych. Wszyscy są nakłaniani przez apostoła Pawła do wzięcia sobie za punkt honoru, aby pracować własnymi rękami tak, by nie potrzebować nikogo i praktykować solidarność również materialną, dzieląc się owocami pracy z tymi, którzy znajdują się w potrzebie – oświadczył. Dodał, że lenistwo szkodzi ludzkiemu bytowaniu.

Warto tu jednak dodać, że „solidarność również materialna” powinna być dobrowolna – nie może być narzucona przez państwo, bo nie jest wówczas żadną solidarnością.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup Damian Bryl zawierzył pracowników i pracodawców św. Józefowi. Po mszy uczestnicy pielgrzymki podzielili się chlebem i złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II.

REKLAMA