Brał udział w szturmie na Kapitol. Pracuje przy granicy z Polską

Szturm na Kapitol w styczniu 2021 roku.
Szturm na Kapitol w styczniu 2021 roku. / Fot. PAP/Abaca
REKLAMA

Amerykanin poszukiwany przez FBI za udział w szturmie na Kapitol, gdzie pobił policjantów, uczy języka angielskiego w szkole językowej w Brześciu – dawnego polskiego miasta królewskiego, dziś znajdującego się po stronie Białorusi.

Na stronie FBI Evan Newman figuruje jako poszukiwany, który może być „uzbrojony i niebezpieczny”. W styczniu 2021 r. uczestniczył w szturmie na Kapitol, podczas którego miał uderzyć policjanta, a innych funkcjonariuszy podobno zaatakował metalowymi częściami barykady.

REKLAMA

W marcu 2021 r. Evan Newman poleciał ze Stanów Zjednoczonych do Włoch pod pozorem podróży służbowej – tak doradził mu prawnik. Nie wrócił do USA. 13 marca dotarł do ukraińskiego Żytomierza, gdzie, jak twierdzi, wkrótce znalazł się pod obserwacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Ostatecznie ubiegał się o azyl polityczny na Białorusi. I go otrzymał. Aktualnie uczy dzieci angielskiego w prywatnej szkole w Brześciu, mieście położonym przy granicy z Polską.

Białoruskie władze nakręciły z Newmanem reportaż w propagandowej telewizji. Przedstawiły w nim mężczyznę jako rannego Amerykanina cudownie ocalonego w najbardziej demokratycznym kraju świata czyli Białorusi. Reportaż nosił tytuł „Żegnaj, Ameryko”.

CZYTAJ TAKŻE: „Szaman QAnon” skazany na 3,5 roku więzienia w związku z atakiem na Kapitol

„FBI umieściło mnie na liście najbardziej poszukiwanych przestępców. (…) Wiedziałem, że gdy ktoś mnie pozna, zostanę natychmiast aresztowany, więc wyjechałem” – powiedział Newman w białoruskiej telewizji.

„Wahałem się, czy ubiegać się o azyl, dopóki SBU nie zaczęła mnie nękać. To było prześladowanie polityczne!” – kontynuował. Stwierdził też, że w „dzisiejszej Ameryce nie ma rządów prawa”.

International Language House, szkoła, w której uczy Newman, działa w Brześciu od 2002 roku. Na jej stronie można przeczytać, że jest jedyną szkołą w obwodzie brzeskim akredytowaną przez Brytyjskie Stowarzyszenie Narodowe English UK, które współpracuje z British Council.

Gitarzysta, wokalista, złoty medalista. Sławni ludzie oskarżeni o atak na Kapitol

 

REKLAMA